Привредна комора Србије у сарадњи са Швајцарским програмом за промоцију увоза (СИППО) организовала је посету српских компанија прехрамбене индустрије Јордану, где је истакнуто да две земље поред међусобне сарадње могу својим пословним заједницама да омогуће добру платформу за излазак на тржишта земаља које их окружују.
„Јордан може да буде платформа за излазак српских компанија на тржишта Ирака и Саудијске Арабије, са којима Јордан има традиционално добро развијене пословне контакте, док Србија може да буде одлична платформа за сарадњу Јордана са тржиштем региона Западног Балкана, али и Европе“, рекла је помоћница директора Сектора за стратешке анализе, услуге и интернационализацију ПКС Данијела Стрижак.
Додаје да Јордан има потписане споразуме о слободној трговини са Сједињеним Државама, Канадом и Сингапуром, као и са земљама ЕФТА, ГАФТА (Велика арапска зона слободне трговине), Египтом, Мароком и Тунисом, што пружа велике инвестиционе могућности.
Српске компаније посетиле су сајам прехрамбене индустрије и технологија- Фоод анд Тећнологy Еxпо 2022 у Јордану од 13. до 19. августа и своју понуду замрзнутог воћа и поврћа, нискокалоричних џемова, сокова, јабука, меда као и воћних намаза, каша и пиреа иностраним партнерима представиле су компаније ИТН, Будимка, ПИК Бечеј, Медино и Агроунија, објавила је ПКС.
Српске компаније имале су и пословне разговоре са око 30 јорданских компанија из сектора прехрамбене, хемијске и индустрије прераде метала, а програм посете обухватио је и састанак са представницима Удружења привредника Јордана као и посету малопродајним ланцима и фабрици кондиторских производа Ал Захра.
Српска привредна делегација имала је и пословне састанке са Удружењем привредника Јордана уз присуство компанија из сектора прехране, али и трговине, финансија, грађевинске индустрије, услуга и из сектора женског предузетништва.
Чцлан Управног одбора асоцијације Абдул Халим Абдин истакао је да Јордан системски ради на јачању сектора производња фосфата и вештачког ђубрива, фармацеутске и текстилне индустрије и додао да су то производи и услуге које Јордан може да понуди Србији.
„Привредне асоцијације две земље треба континуирано да раде на анимирању привредника и привлачењу инвестиција“, рекао је директор Представништва ПКС у Израелу Александар Николић који је поздравио присутне у име председника ПКС и додао да је ова посета значајна за даље позиционирање српске привреде на простору Блиског истока.
Истакао је капацитете бенефита прехрамбеној индустрији сарадњом са пољопривредним факултетима и агритек сектором у Србији, те неопходност оптимизације транспортних трошкова регионалним концептом, као и системског рада на превазилажењу оптерећења конкурентности базираних на царинским дажбинама.
Како је истакнуто на састанку, Србија и Јордан могу да сарађују и на размени знања и искустава посебно у области информационих технологија, а имајући у виду компаративне предности Јордана, као ““Силиконске долине““ Блиског истока и Србије у којој овај сектор генерише 10 процената БДП-а и представља један од најзначајнијих извозних потенцијала.
Такође, прехрана, сајбер безбедност и медицински туризам су сектори од интереса за сарадњу.
На основу података Републичког завода за статистику, робна размена Србије и Јордана у прошлој 2021. години, износила је свега седам милиона долара, од чега је извоз из Србије износио 5,1 милиона долара, а увоз из Јордана 1,9 млн.
Србија је у Јордан навише извозила тегљаче за полуприколице и цигарете.
Потенцијали у сарадњи са јорданским тржиштем идентификовани су у области пољопривредно-прехрамбеног сектора, у сектору технолошких новација (HealthTeh x, IТ, Software, Gaming), сајбер безбедности и сектору медицинског туризма.
Јордан производи и извози фосфате који представљају неопходну сировинску базу за развој наше индустрије.
Преузмите андроид апликацију.