Србија је домаћин Светском GPAI Самиту 2024. године, који ће се одржати у Београду 3. и 4. децембра. Србија председава Глобалним партнерством за вештачку интелигенцију (GPAI). Ово председавање траје три године, при чему је Србија у првој и трећој години помоћни председавајући, док је у другој години главни председавајући.
Првог дана Самита одржаће се министарски самит, а другог дана своја мишљења и знања о вештачкој интелигенцији размењиваће водећи академици и државници из света. Преко 100 експерата и 70 говорника на више од 25 сесија, током два дана ће у Београду расправљати о питањима као што су: да ли вештачка интелигенција заиста може заменити људе? Како заштитити интелектуалну својину у ери дигиталних иновација? И, можда најважније, колико је неопходно да млади развију свеобухватно разумевање ове технологије кроз образовни систем?
Домаћин овог престижног догађаја је Влада Републике Србије, уз подршку Организације за економску сарадњу и развој (OECD).
Пред сам догађај разговарали смо са професором Ђорђијем Петкоским са Вортон универзитета у Вашингтону (the Wharton School of the University of Pennsylvania).
– Слажем се да у основи трансформације екосистема вођене вештачком интелигенцијом лежи оснаживање појединаца. Ово захтева негу демократизованог доношења одлука и нових начина размишљања и способности. У овом контексту, улога младих је инструментална. Данас су друштвени медији под великим утицајем мотивације и очекивања младих, истакао је професор Петкоски.
– Узбуђен сам што могу да поделим са вама да ћу одржати главну реч на предстојећем самиту OECD Глобалног партнерства о вештачкој интелигенцији, четвртог децембра у Београду. На LinkedIn-у сам објавио чланак који истиче неке од кључних идеја које ћу истражити током свог говора. Овим путем позивам све читаоце вашег портала да пошаљу своја мишљења као и коментар на LinkedIn-у или путем е-поште, а мени ће бити задовољство да изнесем ваше и перспективе ваших читаоча у дијалогу током Самита, рекао је професор Петкоски за портал Војводина уживо.
Подсетићемо да је професор Петкоски био један од предавача на првом међународном конференцији о улози вештачке интелигенције у медијима, коју је организовао портал Војводина уживо у октобру прошле године.
Србија тренутно председава Глобалним партнерством за вештачку интелигенцију (GPAI). Ово је велико признање за Србију и њене напоре у развоју вештачке интелигенције. Председник Александар Вучић је ову вест оценио као „величанствену“ за нашу земљу, истичући њен значај у глобалним токовима развоја вештачке интелигенције.
GPAI је иницијатива основана 2020. године на иницијативу председника Француске Емануела Макрона и премијера Канаде Џастина Трудоа, са циљем успостављања глобалних стандарда и правила за развој вештачке интелигенције. Секретаријат GPAI се налази при Организацији за економску сарадњу и развој (OECD), а експертски центри су у Монтреалу и Паризу, док је планирано отварање новог центра у Јапану.
Србија је примљена у GPAI пре нешто више од годину дана, као једна од 29 чланица, што је резултат консензуса међу чланицама. Међу најзначајнијим члановима су Сједињене Америчке Државе, Уједињено Краљевство, Индија, Јапан, Јужна Кореја, Бразил, Француска, Немачка, Турска и Европска унија.
Ово председавање пружа Србији прилику да додатно унапреди свој статус у области вештачке интелигенције на глобалном нивоу и да сарађује са најистакнутијим стручњацима у овој области.
GPAI је основан уз подршку OECD-а и окупља глобалне актере са заједничким циљем: подстицање AI технологија које су корисне за друштво, транспарентне и у складу с људским правима. Организација пружа платформу за сарадњу између влада, индустрије, академске заједнице и цивилног друштва.
Домаћинство GPAI Самита 2024. у Београду потврђује поверење које је Србија задобила на међународној сцени у области AI, али и њену посвећеност промовисању етичког и одговорног развоја технологија.
Ово је изванредна прилика да Србија покаже своје напоре у изградњи AI екосистема и допринесе глобалним напорима за креирање инклузивне и одрживе будућности.
Ministarstvo: Rekordan iznos za poljoprivredu u 2025, čak 7,5 odsto od ukupnog budžeta
Преузмите андроид апликацију.