Закон о службеним контролама у области хране очекује се да буде усвојен следеће године, како би се увела ефикаснија контрола свих учесника у ланцу производње и олакшао извоз на страно тржиште.
Србија до сада није имала овакав закон, а главни циљ је да се систем надзора усклади са прописима Европске уније и осигура једнак ниво безбедности хране. То је најављено на седници Савеза за храну и пољопривреду НАЛЕД-а, која је одржана поводом Светског дана хране, наводи се у саопштењу.
„Храна у Србији је безбедна и квалитетна, а проценат узорака који су проблематични је изузетно низак и пре свега се односи на погрешно декларисање хране“ оценио је, овом приликом, помоћник министра пољопривреде, шумарства и водопривреде Ненад Вујовић.
Према подацима Уједињених нација, једна трећина хране која се произведе у свету, никада се не употреби, због чега је посебан фокус НАЛЕД-а и његовог Савеза за храну и пољопривреду и даље на управљању отпадом од хране, односно како и на који начин да се отпад од хране искористи као ресурс, имајући у виду чињеницу да тренутно више од 99 одсто органског отпада, завршава на депонији.
Једна од препорука НАЛЕД-а и других организација цивилног друштва јесте да се предузму мере превенције, тј. олакша донирање хране која је пред истеком рока.
Један од начина да се компаније стимулишу да донирају вишкове хране јесте укидање ПДВ-а на донације, јер због високих трошкова често одустају од акције.
„На тај начин храна би ишла у хуманитарне сврхе, а паралелно бисмо очистили природу, јер управо је органски отпад главни узрок неконтролисаних пожара на депонијама“, рекао је директор за одрживи развој у НАЛЕД-у Слободан Крстовић.
Upozorenje iz Berlina: carine Evropske unije na kineske automobile naškodiće Nemačkoj
Преузмите андроид апликацију.