Почетна > Србија
Србија

Србија ће у сарадњи са УН остварити конкретне резултате

Србија ће у сарадњи са УН остварити конкретне резулате у области одрживог развоја – стабилности, климатске, безбедносне, прехрамбене и енергетске сигурности и на тај начин, у тешким временима, грађанима обезбедити бољи живот, изјавила је данас министар за европске интеграција Јадранка Јоксимовић.
Фото: Танјуг/Драган Кујунџић

Јоксимовић је то изјавила председавајући са сталном представницом УН у Србији Франсоаз Жакоб првим Заједницким управним одбором за спровођење Оквира сарадње УН за одрживи развој 2021-2025, којим се, како је оценила, покреће нови петогодишњи циклус вишеструко унапређеног партнерства за убрзање зелене и дигиталне трансфорамације.

„Сложеност глобалне ситуације, посебно на европском континенту и геополитичке и климатске и свих криза која нам предстоје – енергетске, прехрамбене, безбедносне показују колико су циљеви одрживог развоја озбиљан задатака за сваку држву, који само у синергији на темељу заједничких вредности могу да дају резулат“, рекла је Јоксимовић.

Министар је нагласила да то није списак лепих жеља и салонских дебата већ конкретних задатака и конкретних одговора.

Јоксимовић је изразила уверење да ће даљи заједнички стратешки приступ, дефинисан кроз врсту темељног плана активности којима данас отпочињемо нови период, имати конкретне резултате и допринети интересу сваке одговорне владе, а то су одрживост и стабиллност, климатска, безбедносна, прехрамбена и енергетска сигруност која је од виталног значаја за све у Европу и свету.

То су питања од кључне важности и Србија ће у сарадњи са УН донети конкретне резултате и обезбедити бољи живот грађана, рекла је она.

Србија, како је додала, зелену агенду за западни Балкан, којој је приступила Софијском декларацијом, спроводи на свим нивоима у овкиру приступног и преговарачког процеса.

„Читава идеја зелене агенде за западни Балкан добро се узглобњава са циљевима одрживог развоја и Агендом УН 2030“, нагласила је она.

„Зелена агенда имала је за циљ да ЕУ ни на који начин не изостави западни Балкан из најдубљих промена и трансформационих процеса економије, друштва и управљања предузетих пре свега у оквиру ЕУ да би се кроз проширивање стратегије на нас, партнере са западног Балкана приближили секторским политкама у циљу нове методологије коју смо једини прихватили на активан и ангажован начин“, навела је Јоксимовић.

Према речима министра, то потврђује отварање Кластера 4 који се односи на дигитализацију, зелену агенду и одрживу повезаност као и сви други кластери које интензивно спремамо.

Кластер 3 већ је спреман и Кластер 5 на којем се интезивно ради, а који је посебно важан и темељно повезан са цилевима одрживог развоја – кохезионом политиком, ресурсима и заједничком пољопривредном политком.

Подсетила је да су председник и Влада Србије од 2019. године предузимали све планске и статешке реформе за водење европски интегрисаног одржвог развоја.

Та синергија је, како је додала, важна јер 2019. Србија била једна од 47 држава које Генералној скупштини УН поднела добровољно Национални извештај о постизању и имплеметнацији циљева одржвог развоја.

„Показали смо да нисмо губили време и да нисмо каскали у усвајању тих политика што је резултирало и добровољним Националим извештајем, а и овим новим стратешким петогодишњим оквиром чиме показујемо да смо све задатке мапирали и да имамо план достизања свих потребних индикатора“, навела је министар.

Подсетила је и на могућност коришћења ИПА 3 фондова и перспектве која значајно више средстава издваја за пројекте везане за животну средину и шире – циљеве одрживог развоја.

„Од седмогдишње финансијиске перспективе ИПА 3 више од 42 одсто средстава биће намењено за пројекте одрживог развоја пре свега у домену заштите животне средине, енегетске ефикасности, климатске акције и свих других елемената – који су важни, попут меких пројеката“, рекла је Јоксимовић и додала да у те меке пројекте спадају подизање видљивости, свести и промоције не само зелене агедне већ и одрживог развоја.

Данашњим састанком приступа се операционализацији Оквира сарадње УН за Одрживи развој са Републиком Србијом који су у фебруару потписали министар Никола Селаковић и Жакоб у присуству Јоксимовић, а који представља свеобухватни основ за сарадњу и подршку система УН који је усмерен на подстицање и унапређење свеукупног економског, социјалног и еколошког развоја Србије.

Dodik najavio susret sa Čavušogluom o politici i ekonomiji

Преузмите андроид апликацију.