Цепање кошуље оцу при рођењу детета, обичај је са дугом традицијом.
Постоји више веровања зашто се то ради, а ово су нека од њих.
Сматра се да овај обичај датира из далеке прошлости, када се деца нису рађала у породилиштима, већ у кућама или где би се жена затекла у томе тренутку, пошто је стил живота био доста другачији него данас, па се порођај могао десити у шуми, на њиви или пољу.
Дете се, после рођења, увијало у неко платно због хладноће и да се тако још нејако заштити, па се због тога цепао комад одећа, по могућности мушке.
Ако би се дете родило у кући узимала се кошуља из куће, међутим, ако би се то десило на улици онда се заустављао први мушкарац који би се ту задесио, те би се од њега узимала кошуља.
Постоји веровање да цепање треба да раде само мушкарци мушкарцима и да на тај начин један другом доносе срећу, јер ће тај који је постао отац донети и другим мушкарцима који нису да ускоро постану.
Сматра се да онај који задржи комад поцепане тканине, добиће исти пол детета као и отац коме је кошуља поцепана, док се негде сматрало да ће добити дете супротног пола.
Међутим ново време донело је и нове тероије, а једна од најприхваћенијих је да се временом свака кошуља истањи и искрза.
Зато свака нова кошуља представља нову снагу, па због тога, када се роди дете, комшије, пријатељи и рођаци навале да цепају уз речи: – Ову да поцепамо, још многе да промениш, ти и твоје дете имали снаге и памети нове, док год сте живи и здрави.
Која год верзија да је тачна од ових, једно је сигурно. Да се овим ритуалом жели много среће, лепих ствари и нов и успешан почетак живота. Овај обичај готово да поштују сви код нас.
Nedeljom se rađaju srećnici! U stara vremena se verovalo da dan rođenja utiče na životni put
Преузмите андроид апликацију.