Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Срби имају око 50 % словенског порекла, остатак генетика старобалканског народа

Ти резултати, под називом “Геномска историја Балкана од римске границе до словенских миграција”, објављени су јуче у престижном светском часопису “Cell”.
Фото: Wikipedia/Паја Јовановић (1859—1957) – Antić, Radmila (1970). Paja Jovanović (на језику: српски). Muzej Grada, Beograda. стр. 32.

Користећи најновије геномске технологије и истражујући стару ДНК на Балкану, тим истраживача из Србије, Шпаније и САД показао је континуитет гена данашњег српског и старобалканског становништва још од бронзаног доба.

Истраживање које су Новости објавиле иницирали су истраживачи Биолошког факултета у Београду: професори Миодраг Грбић, Жељко Томановић, дописни члан САНУ и професор Душан Кецкаревић, као и истраживачи Археолошког института Илија Микић, Миомир Кораћ и Снежана Голубовић са сарадницима, а у сарадњи са Универзитетом у Барселони и Харвардом.

Уз анализу древне ДНК на више од 30 локалитета, истраживање даке пресек генетичких промена популације и миграција на Балкану, кроз више од два миленијума. Одређена је ДНК секвенца више од 140 скелета из периода од 1. до 10. века из Србије, Северне Македоније, Бугарске, Румуније, Албаније и Грчке. Први пут су секвенцирани и геноми модерног становништва.

Према речима професора Миодрага Грбића потврђено је да је било масовних словенских миграција у 6. и 7. веку које су оставиле дубок генетички траг код свох народа Балкана. Око 50-60 одсто словенске генетике имају и Хрвати, Румуни и Бугари.

Идући ка Грчкој тај проценат опада на свега четири до 20 одсто на грчким острвима. Професор Душан Кецкаревић различити језици, религија и култура указују на демографске и културне процесе током миленијума историје, иако су генетички веома блиски. Додаје да анализа данашњег генома показује највећу генетичку блискост Срба, Хрвата и Румуна

Tri najvažnija saveta za negu psećih zuba: Svakodnevno čišćenje, dobro žvakanje i redovne kontrole

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке