Почетна > Бизнис
Бизнис Србија

Срби и ове године масовно бирају Грчку: Аранжмани разграбљени већ од октобра!

Интересовање Срба за грчка острва и копно је и ове године на високом нивоу. Продаја аранжмана је кренула још крајем октобра, а попусти ће трајати до краја фебруара.
Фото: WikimediaCommons/Dietmar Rabich

Традиционално, сада већ деценијама, велики број Срба годишњи одмор проводи у Грчкој. Према речима директора „Yute“, Александра Сеничића тај тренд ће се одржати и ове године, будући да је интересовање Срба за грчка острва и копна и ове године на високом нивоу.

Да Срби воле земљу Хелена и није нека тајна, јер сем укусне хране, топлог и чистог мора, наш народ и Грке вежу братски и историјски односи. У прилог томе можда најбоље говори чињеница да одмах по доласку с мора Срби већ уплаћују наредни термин, што је директор „Yute“, Александар Сеничић потврдио у разговору.
Фото: Тањуг/Страхиња Аћимовић

Срби разграбили аранжмане за Грчку већ у октобру. Један од разлога томе су и понуде самих агенција које на крају сваке календарске године излазе у сусрет туристима са попустима које често прате и плаћања летовања на рате.

„Први неки показатељи од средине јануара су да влада интересовање отприлике на нивоу прошле године. Продаја је кренула још крајем октобра и ти фирст-минуте аранжмани су кренули још крајем октобра, те до сада је највећи број агенција у ствари комплетну продају базирао на великим попустима које се дају у том фирст минуте-у и најчешће је то било до краја јануара. Међутим, још увек има попуста и оне ће трајати сигурно до краја фебруара: Тачније речено, закључно са сајмом туризма у Београду, где ће бити такође бити доступни велики попусти“, истиче Сеничић на почетку разговора.

Ситуација на глобалном нивоу, посебно када се ради о нафтним дериватима захватила је од самог почетка и сферу туризма, што се огледа кроз сам пораст цена аранжмана. Ако на то додамо и инфлацију раст цена долази као (нажалост) реалан епилог, како у земљи тако и у самом иностранству.

Цене поскупеле – интересовање за Грчку не опада
Фото: Unsplash/Hello Lightbulb

„Сви аранжмани су нажалост поскупели и то отприлике у оном проценту где је та нека, да кажемо, свеобухватна инфлација присутна. То је негде између 7 и неких 15% у просеку. Дакле, 10% је просечно поскупљење и у приватном смештају и у хотелском смештају“, каже Сеничић.

Међутим, оно што радује све, поготово раднике у туризму јесте чињеница да се то није одразило на интересовање Срба за путовања. Наиме, иако се на друштвеним мрежама може видети да људи кукају на цене, реалност је сасвим другачија.

„Људи у Србији прате цене. Ми волимо много да причамо углавном о ценама и да кукамо како је све скупље, али се то не види у пракси – тако ће бити и ове године. Углавном, када се подигну цене, онда имамо тај један месец неке стагнације, међутим, онда се људи врло брзо привикну, схватају да је то нова реалност и наравно, и даље купују, односно, путују. Не очекујемо ми да буду мање бројке него прошле године кад је реч о путовањима генерално, а поготово не за Грчку, Турску, Црну Гору, Египат, Тунис, дакле за те дестинације које, да кажем, су најпопуларније“, – истиче Сеничић у разговору.

Боравишне таксе у Грчкој од 2025. године скупље
Фото: Pexels/Pixabay

Оно што је била горућа тема још од прошле године, макар када се ради о Грчкој, јесте нова цена боравишних такси која се плаћа на лицу места почевши од ове године. Путници који буду ишли ван сезоне плаћаће нижу цену, док ће она у самој сезони бити скупља. Поскупљење је обухватило и хотелски и апартмански смештај.

„Цене јесу генерално веће, неких десетак посто, међутим кад је о таксама реч, таксе су биле и ранијих година, то је тзв. еколошка такса коју су Грци увели прошле године. Она је за апартмане, оно што људи највише интересује, била је 1,5 еура дневно по апартману, дакле за 10 дана 15 еура. Сада је то повећано на 2 еура дневно по апартману, дакле 20 еура. Дакле тих 5 еура је повећање и то процентуално када гледамо није мало, то је 30%, али објективно неће утицати значајно на потражњу апартмана -„, каже Сеничић.

Поскупљење не утиче на потражњу аранжмана летовања у Грчкој. Слична ситуација је и када се ради о хотелима.

„Хотели једне и две звездице су два еура дневно по соби. Хотели три звездице четири еура, четири звездице осам еура и пет звездица десет еура дневно по једној соби. Дакле, за 10 дана у хотелу са 5 звездица је 100 еура такса, Била је до прошле године 60, ако се добро сећам. Међутим, на цене хотела 5 звездица, који су у просеку негде око 1.500 еура по особи, неће представљати неки велики трошак“, објашњава Сеничић.

На овај начин, односно, са повећањем цена влада Грчке и ресурно министарство нашли су начин да суфинансирају области погођене пожарима и пожарима. протекле године.

„Дакле, једноставно, те таксе неће утицати на потражњу. Оне су намењене управо сређивању инфраструктуре и помоћи оним подручјима које су претрпеле велике штете од пожара и поплава, на то не можемо да утичемо „, рекао је Сеничић на крају разговора.
Фото: Unsplash/Matthieu Oger

Američka poštanska služba obustavila prijem paketa iz Kine

Преузмите андроид апликацију.