Званичници за имиграцију Шри Ланке саопштили су данас да су спречили председниковог брата и бившег министра финансија Басила Раџапаксу да напусти земљу.
Како наводи агенција Ројтерс, није одмах било јасно где је Раџапакса, који има и америчко држављанство, покушавао да оде.
Удружење службеника за имиграцију и емиграцију Шри Ланке саопштило је да су његови чланови одбили да служе Басила Раџапаксу у ВИП салону за одлазак на аеродрому у Коломбу.
„С обзиром на немире у Шри Ланки, службеници за имиграцију су под огромним притиском да не дозволе високим званичницима да напусте земљу“, рекао је за Ројтерс председник удружења К.А.С. Канугала. Додао је да су забринути за њихову безбедност, тако да док се то питање не реши, службеници за имиграцију који раде у ВИП салону, одлучили су да повуку своје услуге.
Слике Басила Раџапаксе у салону пренели су локални медији и нашироко делили на друштвеним мрежама, а неки људи су изражавали бес због његових покушаја да напусти земљу.
Председников брат није био одмах доступан за коментар, а његов блиски сарадник је одбио да изнесе детаље, наводи британска агенција.
Највиши званичник владајуће странке рекао је под условом анонимности да је Басил Раџапакса још у земљи.
Басил Раџапакса је почетком априла поднео оставку на место министра финансија, пошто су почели улични протести због несташице горива, хране и других потрепштина, а у јуну је напустио парламент.
Његов старији брат, актуелни прредседник земље Готабаја Раџапакса, најавио је да ће сутра поднети оставку, како би направио место за владу јединства, након што су хиљаде демонстраната у суботу упали у његову и премијерову званичну резиденцију захтевајући њихов одлазак са власти.
Председник није виђен у јавности од петка и није познато где се налази. Породица Раџапакса, укључујући бившег премијера Махинду Раџапаксу, годинама доминира политиком у земљи од 22 милиона становника и већина становника Шри Ланке их криви за садашњу немаштину.
Економија земља која је зависна од туризма била је тешко погођена пандемијом корона вируса и падом доласка туриста из иностранства у Шри Ланку, док је забрана хемијских ђубрива оштетила производњу на фармама.
Раџапакса је спровео популистичко смањење пореза 2019. године које је утицало на владине финансије, док је смањење девизних резерви смањило увоз горива, хране и лекова.
Главна инфлација прошлог месеца достигла је 54,6 одсто, а централна банка је упозорила да би могла да порасте на 70 одсто у наредним месецима.
Демонстранти су обећали да ће остати у званичним резиденцијама председника и премијера, све док не дају оставку.
Парламент Шри Ланке изабраће 20. јула новог председника, отварајући пут за владу свих странака.
Преузмите андроид апликацију.