Једном месечно, током менструације, девојке које се баве спортом нађу се у дилеми шта смеју, а шта не. Спорт за време менструације је тема пуна предрасуда, а ми смо спремни да их разбијемо.
Да ли смем да вежбам током менструације?
Распрострањено је мишљење да је у данима менструације потребно ограничити физичку активност. Али, ово је предрасуда које фитнес тренери и данас покушавају да разбију. Насупрот популарном веровању, ви можете да вежбате током менструације. Али треба узети у обзир да вам је тело ипак у посебном стању и прилагодити му тренинге.
Спорт за време менструације: Шта се сме?
Тренери тврде да правилно одабраним системом вежби, ви можете себи олакшати све симптоме ПМС-а и саме менструације. Бирајте „меке тренинге“: пилатес, јогу, истезања. Вежбе покретљивости кукова и оне које подразумевају опуштање карлице допринеће да ублажите грчеве.
Физичка активност стимулише ослобађање хормона ендорфина. Даје енергију и побољшава расположење. Пошто производња прогестерона и естрогена пада, жена се често осећа депресивно за време менструације. Професионалне спортисткиње чак могу да осете навалу снаге уколико прилагоде тренинге на прави начин.
Кључна правила за тренинг током менструације су:
-избегните тренинге у прва 24 сата
-користите тампоне, практичнији су
-избегавајте напорне вежбе које подижу пулс
-поштујте границу пријатности
-не почињите нови тип тренинга током менструације
Спорт за време менструације: Шта се не сме?
1. Непожељно је радити вежбе попут глутеалног моста или разних шифтера који доводе карлицу на ниво изнад грудног коша
2. Избегавајте подизање тегова, нарочито ако је менструације обилна и болна. Подизање тегова убрзава крвоток, па самим тим и менструално крварење
3. Избегавајте кардио. Менструација је у уској вези са нивоом стреса у организму. Зато се определите за мирније вежбе. За рекреативце су створене јога и пилатес, као и вежбе дисања
Вежбе које ублажавају менструациони бол
Болне сензације током менструације често постају препрека за тренинг. Ипак, ово је грешка. Главни узрок менструационог бола је спазам материце, а управо вежбе би могле да помогну да се бола ослободите.
Вежба за карлицу
Вежба је усмерена на опуштање сакроилијакалног зглоба. Елиминише спазам, повећава покретљивост зглобова, побољшава циркулацију крви. За то вам није потребна никаква посебна опрема: довољна је само обична гумена простирка.
Како се изводи: Лезите на под. Поставите стопала у ширину карличних костију, руке дуж тела. Сада удахните и ногама померите простирку према себи. Док ово радите, осетићете да се карлица благо помера напред и увија, а стомак се благо надувава. Сада се полако вратите у почетну позицију, гурајући ногама простирку даље од себе и полако издишите, као да дувате кроз цев.
На шта да обратите пажњу: Леђа вам морају бити опуштена, а карлицу не смете одизати од земље.
Котрљање карлице
Како се изводи: Остајете у истом почетном положају као малопре. Ноге су савијене у коленима и рашинере у ширини карлице. Благо и пажљиво стискате мишиће трбуха како бисте карлицу „увили“ ка себи.
На шта да обратите пажњу: Нипошто не затрежите мишиће сувише. Покрет мора да буде благ и пријатан.
Колена на страну
Ово је вежба истезања и прилично је статична. Ослабиће болове у слабинама који су чест пратилац менструације.
Како се изводи: Остајете у лежећем положају, ногу савијених у коленима. Скупите ноге, нека се стопала додирују. Лагано спустите колена на једну страну тела, потом вратите у почетни положај и ротирајте их на другу страну тела.
На шта да обратим пажњу: Током извођења ове вежбе карлица не сме да се помера, нити да се одиже од пода.
Преузмите андроид апликацију.