Српска православна црква и верници који прослављају Васкрсење Христово по Јулијанском календару прослављају Васкрс.
Према веровању, Христос је на данашњи дан васкрсао из мртвих, победио смрт и свим људима даровао вечни живот.
Патријарх Порфирије служио је у Храму Светог Саве поноћну васкршњу литургију, а јутарњу свету архијерејску литургију од 9 сати служиће у Храму епископ марчански Сава.
Васкрс или Ускрс је за цркву највећи хришћански празник и суштина хришћанског учења, празник над празницима и догађај који је пре више од два миленијума изменио историју човечанства.
Васкрсење значи и почетак новог духовног живота у хришћанском искуству, као и победу над грехом у нама.
Људи се за овај празник поздрављају са „Христос васкрсе“ и „Ваистину васкрсе“. У црквама се пева: „Христос васкрсе из мртвих, смрћу смрт победи…“.
Према предању, у недељу, трећи дан по распећу сиђе анђео господњи и здроби камен на улазу у пећину и Исус Христос васкрсну и изађе напоље. Кад га видеше војници уплашише се и побегоше, вичући: „Христос је Васкрснуо!“.
Када изјутра жене мироноснице дођоше да обиђу Христов гроб, затекоше га празног и анђео им рече да иду у град и јаве осталима да је Исус васкрснуо из мртвих.
Оне одоше да ову радосну вест разгласе и од тада почеше се сви поздрављати поздравом: „Христос васкрсе“ и „Ваистину васкрсе“.
Васкрс се, као покретни празник, слави прве недеље после пуног месеца иза пролећне равнодневнице и може најраније да падне 4. априла, а најкасније 8. маја.
Васкрсење Исуса Христа је темељ хришћанства и сва вера и проповед Христових ученика, а касније и сваког хришћанина, ниче из тог најважнијег Христовог дела.
На истини да је Христос васкрсао заснива се и нада хришћана у сопствено васкрсење.
На Васкрс се чита традиционална празнична посланица патријарха и архијереја СПЦ свештенству, монаштву и верном народу.
Патријарх српски Порфирије поручио је у Васкршњој посланици да се СПЦ, свештенство и верни народ Богу моле да се што пре и безусловно успостави мир у Украјини, престане страдање и да се сви избегли врате у своје домове, јер сваки рат, било где и било када, производи само губитнике и пораз је људског достојанства, пораз је и срамота сваког човека као иконе Божје.
Код хришћана је обичај да се за Васкрс припреме обојена јаја, на којима се цртају хришћанска обележја. Јаје је симбол обнављања природе и живота.
Приликом туцања јајима изговара се „Христос васкрсе“ и „Ваистину васкрсе“. На Васкрс се прво једе кувано васкршње јаје, а онда остало јело.
Обичај бојења јаја се везује за дан када је Марија Магдалена у Риму проповедајући јеванђеље стигла до цара Тиберија коме је на поклон донела корпу јаја. Цар није веровао у Христово васкрсење и рекао је да би то било као када би бела јаја у корпи променила боју. Марија Магдалена је на то рекла: „Христос васкрсе“, и сва јаја у корпи су постала црвена.
Према другој легенди, становници Јерусалима су се ругали хришћанима да Христос није васкрсао јер је то немогуће, као што није могуће да кокошке снесу црвена јаја. Следеће године, на дан Васкрса, све кокошке у Јерусалиму су снеле црвена јаја.
Црвена боја је симбол радости и васкрсења, а прво црвено јаје се чува до наредног Васкрса као „чуваркућа“, заштитник породице.
Православни хришћани у више од 60 земаља света, међу којима је и Србија, обележавају Васкрсење Христово.
Ускрс по Јулијанском календару славе Руска, Српска, Грузијска, Константинопољска, Грчка, Бугарска, Јерусалимска и друге православне цркве.
Преузмите андроид апликацију.