Српска православна црква и верници данас прослављају славу Сабор Светог Архангела Михаила, познатијег као Аранђеловдан.
Сабор Светог Архангела Михаила уписан је у црквеном календару црвеним словом и веома је поштован међу православним хришћанима.
Обележава се 21. новембра по грегоријанског календару (8. новембра по јулијанском) у знак сећања на једног од анђела који су се са војском свих анђела супротставили силама зла.
Анђели су духовна, бестелесна бића, извршавају Божију промисао, има их веома много и према хијерархији подељени су у девет рангова или чинова.
Највиши међу анђелима су седморица арханђела, међу којима је Михаило, који има још и титулу архистратига, по којем је овај празник добио име.
Арханђел Михаило је, према веровању, „живи светац“ и у народу постоји погрешна традиција да славари не спремају жито (кољиво) за Аранђеловдан и Илиндан, јер кажу да су то „живи свеци“.
Истина је да не постоје „мртви свеци“. Сви светитељи су живи, јер у Богу нико не може бити мртав, пошто је Бог – Бог живих, а не мртвих.
На иконама се арханђео Михаило представља са крилима, у војводској одежди, са мачем у једној и кантаром у другој руци, јер према народном веровању, он у часу смрти узима људску душу.
Аранђеловдан је једна од најчешче слављених српских слава.
Преузмите андроид апликацију.