Почетна > Свет
Свет

Шпанија укинула ванредну ситуацију у областима Авила и Мадрид

Председник шпанске владе Педро Санчез саопштио да је укинута ванредна национална ситуација проглашена због пожара у областима Авила и Мадрид.
Фото: Танјуг/AP/Eric Thayer

Санчез је током посете командном месту у општини Навалуенге оценио да је одговор служби за ванредне ситуације био “ефикасан у односу на размере пожара”, преноси Паис.

“Верујем да оно што можемо да научимо из овог првог искуства националног реаговања на ванредне ситуације које је предводила Војна јединица за ванредне ситуације, заједно са националним системом цивилне заштите и уз сарадњу укључених јавних институција, јесте разуман успех, веома висок ниво ефикасности у суочавању са пожаром са којим смо се суочили”, истакао је шпански премијер.

Истовремено, у аутономној заједници Кастиља и Леон активно је 10 пожара, међу којима су три највишег степена опасности – у Фермосељу у покрајини Замора, као и у Вегељини и Валделалоби у покрајини Леон.

Највећи проблем представља пожар у области Фермосеље у Замори, који је за један дан уништио око 11.000 хектара површине.

Због ватре је евакуисано 14 насеља са више од 800 становника, док су Фермосеље и Фариза стављени у изолацију.

У гашењу учествују десетине копнених и ваздушних јединица, уз подршку Војне јединице за ванредне ситуације (УМЕ). Ватрогасци посебно страхују од јачања ветра и високих температура које би могле отежати контролу пожара.

У међувремену, власти настављају санацију и надзор пожаришта у Авили, Мадриду и Толеду, где постоји ризик од поновног избијања ватре, док се прате и активни пожари у областима Кастељон и Тарагона.

Шпанска цивилна гарда ухапсила је и мушкарца (48) из места Меано у Галицији због сумње да је одговоран за серију шумских пожара током последње две године. Истрага је показала да су пожари били намерно изазвани, саопштила је полиција.

У другом случају, ухапшена су двојица мушкараца старости 51 и 42 године због сумње да су изазвали пожар у Алмороксу, који се потом проширио на подручје Мадрида.

Према првим налазима истраге, пожар је највероватније настао услед непажње током активности забрањених у периоду високог ризика од пожара.

САД: Трамп тражи да Врховни суд реактивира одбачену тужбу против Хилари Клинтон

Преузмите андроид апликацију.