Шпанска влада је поново потврдила своју одлуку да не признаје независност Косова, иако каже да заузима „конструктиван приступ“ том питању, подржавајући решење у дијалогу између Приштине и Београда, преноси Европа прес.
Ово је саопштено у скупштинском одговору посланици Мариони Иламоли, која је поставила питање о тежњама КиМ да се придружи ЕУ.
Влада Шпаније је у одговору Европа пресу потврдила свој став „о непризнавању једностране декларације о независности коју је Приштина усвојила 2008. године, јер је реч о једностраном акту”.
У Влади, међутим, наводе да се „са конструктивне тачке гледишта сматра да је време да се учини коначни напор да се питање територије Косова реши у оквиру дијалога Београда и Приштине, споразумом који поштује међународно право”.
Када је реч о тежњи Косова да се придружи ЕУ, Влада је саопштила да се активно залаже за политику проширења ЕУ и потпуно верује у потребу да се да успостави нови подстицај приступању Западног Балкана.
Иламола је поставила питање извршној власти и о самиту одржаном у Словенији између ЕУ и Западног Балкана у октобру, коме је присуствовао и премијер Шпаније Педро Санчез.
Каталонска посланица је упитала да ли Влада сматра да се имиџ Шпаније нарушава наметањем вета на заставе и симболе земље као што је Косово.
Она се осврнула на чињеницу да је, како би се олакшало учешће Санчеза и лидера других земаља ЕУ које нису признале Косово, одлучено да се на овом догађају не користе симболи.
„Став непризнавања не значи престанак учешћа”, поручили су из Владе Шпаније, док је за учешће речено да морају бити испуњени неки услови договорени унутар ЕУ.
Преузмите андроид апликацију.