Почетна > Путовања
Путовања Свет

Соренто: Чаробни град лимуна

Соренто, мали град на јужној обали Италије, налази се на ивици литица изнад Напуљског залива, гледајући право ка Везуву и острву Капри. Иако није технички део Амалфијске обале, често се посматра као њено природно почетно одредиште. Град је компактан, лако проходан и савршен за опуштене шетње, али и довољно развијен да понуди све што треба за неколико дана боравка – од традиционалних ресторана и живописних тргова до видиковаца, малих музеја и бродских излета.
Фото: Unsplash/cpdp

Популаран по лимуновим гајевима, погледу на море и пастелним кућама које вире са литица, Соренто је место које привлачи подједнако и љубитеље природе и оне који желе да доживе италијански живот без стреса. Природно окружење и блага клима чине га идеалним местом за шетње и излете, али и за једноставно седење уз кафу или чашу вина. Живот у Соренту се одвија полако, а дани се углавном проводе напољу – уз море, на терасама, у хладу борова или на чамцима.

Ово је град који се доживљава ходањем. Његов историјски центар је испресецан уским уличицама, са традиционалним радњама које продају домаће производе, занатске сувенире и локалне деликатесе. Трг Piazza Tasso је главни градски трг и централна тачка свакодневног живота. Одатле се лако долази до свих важнијих места у граду, укључујући луку Marina Piccolaa одакле крећу трајекти ка Каприју, као и рибарску луку Marina Grande, где су ресторани познати по одличној риби, шкољкама и атмосфери без журбе. У сезони, марина је пуна луксузних јахти, али задржава карактер локалне заједнице.

Фото: Unsplash/jannerboy62
Већи део активности у Соренту везан је за море: вожње чамцима, пецање, роњење, пливање. Marina Grande, са својим шареним кућицама и ресторанима тик уз воду, место је које лако постаје свакодневна станица. Ипак, ни удаљавање од обале није губитак времена. Црква San Francesco из 14. века, тик уз њу и парк Villa Comunale са јавним вртовима и погледом на Напуљски залив, представљају једно од најлепших места за послеподневни предах. Са тог парка, лифт води директно до мора – згодно ако не желите да се враћате узбрдо.

Соренто има и неколико занимљивих историјских места. Катедрала са елементима из различитих векова, клаустар манастира San Francesco, као и долина Vallone dei Mulini – остаци млинова обраслих вегетацијом у дну клисуре – сведоче о прошлости овог места. Поред тога, ту су и мање приватне галерије и музеји, али права вредност лежи у свакодневним тренуцима – еспресо за шанком, поглед на море ујутру, разговор са старим локалцем на клупи у парку.

За оне који воле активнији одмор, постоји неколико планинских стаза које повезују Соренто са околним местима, укључујући стазу која прелази читаво полуострво. Неке су стрмије, али погледи на обалу, лимунове засаде и Везув у даљини вредни су труда. Ако нисте љубитељ успона, такси превоз је доступан и релативно приступачан.

Соренто је и родно место лимончела, познатог италијанског ликера од лимуна. У готово сваком ресторану и бару послужиће вам чашицу као гест добродошлице или за крај оброка. У околини постоји више мањих дестилерија које нуде туре и дегустације. Локални лимун је већи, ароматичнији и мање кисео него у другим деловима Италије, што овом пићу даје посебан укус.

Близина других знаменитости чини Соренто идеалним као база за дневне излете. Воз Circumvesuviana вози до Помпеје и Херкуланеума, што је најједноставнији начин да се посете ова античка налазишта. Вожња траје око пола сата. Капри је лако доступан трајектом, а Амалфијска обала – са местима као што су Positano, Amalfi и Ravello – доступна је бродом, аутобусом или уз организоване туре. Ако нисте сигурни да желите да се суочите са завојитим путевима, брод је удобнија и сликовитија опција.

Фото: jannerboy62

Гастрономски, Соренто нуди једноставну и свежу кухињу. Морски плодови, тестенина, парадајз, маслине и лимун доминирају јеловницима. Посебно је познат по „gnocchi alla sorrentina“ – њокама са парадајз сосом и моцарелом, запеченим у рерни. За десерт се најчешће бира торта од лимуна, сфоглиателла или једноставно воће и сладолед.

Најбоље време за посету је касно пролеће или рана јесен – температуре су пријатне, море је топло, а гужве мање. Летњи месеци су ужурбани, а зими град успорава. Ипак, и тада има шарма, нарочито око Божића када се постављају светиљке и одржавају локални празнични сајмови. Соренто се лако може посетити и без сопственог превоза – повезан је са Напуљем возом, трајектом и аутобусом. Вожња траје око сат и по, а када једном стигнете, све што вам треба је добра обућа и мало времена. Овај град не захтева журбу. Највећи део његовог шарма открива се полако – кроз мирисе лимуна, звукове таласа и вечерње шетње уз море.

Аутор текста: Н. К.

Париз са малим буџетом

Преузмите андроид апликацију.