Почетна > Србија
Србија

Соларни панели у домаћинствима и индустрији покривају потребе једног Димитровграда

Субвенције државе за соларне панеле омогућило је прикључење домаћинства и индустрије на електроенергтски систем и они већ дају 6,6 мегавата снаге.
Фото: Pixabay/Ulrike Leone

Та нова количина струје може да покрије потребе – једног Димитровграда, а у приреми су и нови прикључци. Соларним панелима, београдски Дом ученика „Милутин Миланковић“ стао је на црту енегетској кризи.

Соларним панелима које су поставили прошле године у ученичком дому „Милутин Миланковић“ већ обезбеђују топлу воду за 300 ученика. Захваљући томе искључили су 40 бојлера од 80 литара који су трошили струју. До краја седмице на крову ће завршити и другу фазу и из сунчеве енергије производити и струју.

„Овде ће бити постављено 120 панела. Сваки од тих пнела је снаге 450 вати. Укупна снага електране ће бити преко 54 киловата. То ће се акумулирати преноси се у наредне месеце. И већ следеће године ућићемо и у трећу фазу пројекта где ће мо и на дугом објекту дома ученика поставити фотонпоске панеле“, каже Ненад Миленовић, директор Дома ученика „Милутин Миланковић“.

Тај посао завршавају средствима које је обезбедило Министарства просвете. Намеравају да конкуришу и за погодности које дају држава и град.

Радни век ових соларних панела је 25 до 30 година. Инвестиција се може исплатити најдуже за пет година. И подсетимо, од прошле године уградњу субвеционише држава финасирајући половину трошка.

Током зиме ученички дом „Милутин Миланковић“ месечно за струју издваја чак 550.000 динара. Рачуница показује да им је само загревање воде соларним пнелима издатак већ смањило за 115.000 динара.

„Грубо речено то је 1.000 евра месечно, пута 12 месеци имате преко милион динара које можете да употребите за неке друге ствари у Дому, а пре свега због деце“, каже Ненад Миленовић.
Предузеће „Електродистрибуција Србије“ у свом регистру већ има 397 домаћинстава и 59 из категорије индустрија који су стекли сатус „купац – произвођач“ струје из соланих панела. Они обезбеђују 6,6 мегавата инсталисане снаге.

„Тих 6,6 мегавата покрива потрошњу једног Димитровгарда, Пчеларева или Мачванске Митровице. А тренутно имамо 1.100 зинтересованих што из категорије домаћинства што из категорије индустрије и једну стамбену зеједницу са укупно инсталисаним снагама 142 мегавата што одговара потрошњи једног Крагујевца“, каже Предраг Матић, директор за планирње и инвестиције у ЈП “ Електродистрибуција Србије“.

Из „Електродистрибуције Србије“ саветују грађане да се при куповини соларне опреме добро информишу,  јер на тржишту има и оне која не задовољава стандарде безбедности.

Да ли Новосађани штеде струју и на који начин?

Преузмите андроид апликацију.