Догревање просторија на јефтинији и здравији начин могао би да постане будућност уколико идеја младих иноватора из Ниша заиста и заживи.
Соларни панел који служи за догревање изумели су ученици нишке Гимназије Бора Станковић, а ово грејно тело већ има своју прву примену – користи се за грејање животиња у Удружењу за заштиту животиња Зоо планет у овом граду.
Може се користити и у догревању пластеника, што у зимским данима знатно помаже повртарима и то не само финансијски, већ је у питању здрав и безбедан начин обезбеђивања топлотне енергије без загађивања животне средине.
,,Не избацује токсине, већ исти ваздух уђе и изађе из њега. Управо због тога је погодан за коришћење, јер не штети околини. Комплетно је еколошки повољан, а треба му само сунце“, наводи директорка сектора за односе са јавношћу ученичке компаније ,,Еко Лим“ Каја Гавриловић.
Најефикаснији с јесени док још има сунца
Просторију може да загреје до температуре од 12 до 15 степени, а брзина зависи од јачине сунчевих зрака. Уколико је топлији дан, за свега десетак минута почиње да избацује топлоту, а ако је хладније и облачно, треба му мало више времена. Важно је поставити га на кров или са јужне, спољне, стране зида.
,,Најбоље ради у овом јесењем периоду када још увек има сунца, али није толико топло. Лименке од којих се састоји су офарбане у црно, баш због тога што на тај начин привлаче више светлости“, истиче Гавриловићева.
Осим лименки, састоји се од водоотпорне шпер плоче, урађена је изолација изнутра, лименке су избушене са обе стране због провођења ваздуха, док преко свега тога иде плексиглас, јер боље проводи светлост.
Изум из жеље да се реше три проблема
Овај изум најпре је испитан на Машинском факултету у Нишу, а млади иноватори стигли су, након регионалног такмичења, до државног на ком су однели треће место. Такође су добили и прилику да Србију представљају на Европском такмичењу из предузетништва.
Основна идеја родила се из жеље и потребе да реше три проблема – велика потрошња лименки, високо загађење ваздуха и високи рачуни грејања.
О најављеним инвестицијама у област ОИЕ када је у питању Србија можете прочитати ОВДЕ.
Томе је претходило оснивање ученичке компаније ,,Еко Лим“ у оквиру које је цео пројекат реализован.
,,Компанија је настала почетком ове године, професорка нас је позвала и питала да ли желимо да учествујемо на такмичењу ученичких компанија. Нас петоро се спојило и ушло у ову причу. Уследило је прављење бизнис плана, расподеле улога. Поред мене, ту су директор маркетинга Јана Симић, директор производње Стеван Ранђеловић, финансијски директор Татјана Живадиновић, генерални директор Растко Петровић“, каже Каја Гавриловић.
Грејање егзотичних кућних љубимаца
А све је предвођено професорком географије Аном Ивић Вељковић. У Зоо планет-у панел се нашао захваљујући Татјани која је добила прилику да учествује у пројекту Светске организације за заштиту природе ,,На младима клима остаје“.
,,У оквиру тог пројекта присуствовала је серији радионица. На крају су подељени у тимове који су имали прилику да реализују своје идеје. Она је са својим тимом дошла на идеју ,,соларног азила“. Циљ је у азиле за животиње, којима је потребно догревање, поставити соларне панеле и тако је наш панел пронашао пут до Зоо планет-а“, објашњава Гавриловићева.
Преузмите андроид апликацију.