Шокантни резултати америчког истраживања показују како чак половина одрасле популације може имати нижи IQ због штетних нивоа изложености олову у детињству. У САД-у је реч о око 170 милиона становника, а резултати се могу применити и на остатак света.
Најновије анализе процењују да је изложеност оловном бензину пре неколико деценија узроковала когнитивна оштећења и пад коефицијента интелигенције у читавој популацији.
Више од 170 милиона Американаца који данас живе можда је у детињству било изложено опасним нивоима олова, што би могло узроковати проблеме у развоју мозга.
Како би одговорили на сложено питање како је кориштење оловног бензина током више од 70 година оставило трајан траг на људско здравље, Арон Рубен и његови коаутори Мајкл Фарланд и Метју Хауер с Државног Универзитета Флорида, одлучили су се за прилично једноставну стратегију.
Користећи јавно доступне податке о нивоима олова у крви у детињству у САД-у, употреби оловног бензина и статистичким подацима о становништву, утврдили су вероватни доживотни терет изложености олову сваког данас живог Американца.
Из тих података су проценили утицај олова на интелигенцију и прорачун IQ бодова изгубљених због изложености олову. Истраживачи су били запањени резултатима.
Дакле, чак половина популације је имала забрињавајуће нивое олова у крви док су били деца, што је вероватно резултирало нижим IQ-ом и доводећи их у већи ризик од других дуготрајних здравствених оштећења. Чак се доводи и у везу с насилним понашањем и криминалом.
Процењени резултат олова у ваздуху, односно, споја тетраетила, израчунали су истраживачи, могао би бити смањење коефицијента интелигенције одрасле популације за просечно 2,6 бодова по особи.
„Милиони нас ходају уоколо с историјом изложености олову“, рекао је у саопштењу за јавност Арон Рубен, коаутор студије и докторанд на Универзитету Дјук.“
Чини се да се оловни спојеви уносе у тела на различите начине које још увек покушавамо да разумемо, али то може имати импликације на сам људски живот јер, као прво, еродирају ћелије мозга”, додају.
Потрошња оловног бензина нагло је расла почетком 1960-их и досегнула врхунац 1970-их. Међутим, испоставило се како је “здравље” аутомобила ишло на велику штету наше сопствене добробити.
Научници у студији сугеришу да би Американци рођени пре 1996. сада могли бити изложени већем ризику од здравствених проблема повезаних с оловом, као што је брже старење мозга.
Као резултат тога, Рубен и његове колеге открили су да су сви рођени током те две деценије готово гарантовано били изложени погубним нивоима олова из плинова аутомобила.
Још је зачуђујући био утицај на интелигенцију: изложеност олову у дјетињству можда је од 1940-их па до данас умањила амерички кумулативни IQ за процењених 824 милиона бодова – готово три бода по особи у просеку.
Истраживачи су израчунали да су у најгорем случају људи рођени од средине до касних 1960-их могли да изгубе до шест бодова IQ-а.
Преузмите андроид апликацију.