Индекси Њујоршке берзе су снажно пали у четвртак након што је објављено да је америчка економија забележила у трећем кварталу много већи раст него што је раније процењено.
То је инвеститорима сигнал да мере Федералних резерви за хлађење економије у борби против инфлације имају само ограничен утицај, извештава тв станица CNN.
Коначни подаци Министарства трговине САД показали су да је бруто домаЋи производ (БДП), најшира мера америчке економије, порастао по годишњој стопи од 3,2 одсто у периоду јул-септембар.
То је изнад прелиминарне процене раста од 2,9 одсто објављене пре месец дана.
Економисти, које је анкетирала компанија за прикупљање и дистрибуцију финансијских информација Рефинитив, предвиђали су да ће показатељ раста остати непромењен у односу на прелиминарни податак.
У извештају министарства се наводи да је већи раст од очекиваног последица повећања извоза и приватне потрошње, мада је њихов допринос БДП-у делимично умањио пад потрошње на нове стамбене јединице.
Саопштење Министарства трговине је изазвало пад акција на Волстриту због страха да би јачи раст БДП-а од предвиђеног могао да подстакне ФЕД да настави да подиже кључну камату у 2023. више од очекивања.
Акције су закљућиле трговање на негативној територији, при чему је индустријски индекс Дау Џонс изгубио скоро 350 поена или 1,1 одсто, а технолошки индекс Насдак за 2,2 посто.
„Подаци широм привредних сектора су јачи, и ако постоји нешто што ФЕД ових дана не би желео да види – то су бољи подаци од очекиваних“, каже за CNN Пол Хики из Беспоуке Инвестмент групе.
ФЕД је током целе године подизао каматне стопе како би охладио потражњу за робом и услугама и смањио инфлацију.
Према последњим показатејима, инфлација у САД је почела да се хлади, али је економија остала снажна. Нека истраживања објављена ове недеље указују на то да више камате ФЕД-а не успоравају потрошњу предузећа или потрошача.
Приватна потрошња учествује са више од две трећине у економској активности земље.
Недавна анкета спроведена међу финансијским директорима компанија показала је да тренутни ниво каматних стопа није утицао на њихове планове потрошње.
Такође, поверење потрошача се побољшало у децембру, достигавши највиши ниво од априла, према истраживању Конференс Борда
Поред тога, послодавци су наставили да запошљавају историјски јаким темпом, мада су се повећала и отпуштања у неким индустријама, посебно у технолошкој.
Тренутна прогноза економиста је да ће раст у текућем тромесечју знатно успорити и износити 2,4 процента. Економисти већ дуже време страхују да би мере ФЕД-а могле да гурну америчку економију у рецесију следеће године, напомиње CNN.
Dolar na nedeljnom minimumu prema korpi valuta, jen najveći dobitnik
Преузмите андроид апликацију.