Почетна > Бизнис
Бизнис

Снабдевање Србије руском нафтом доведено у питање

Шестим пакетом санкција Европске уније Русији, онемогућено је снабдевање НИС-а руском нафтом, потврђују у Министарству енергетике. Појашњавају да Србија није једина земља погођена новим пакетом санкција и да чини све да обезбеди алтернативне изворе, сигурно снадбевање и повећа залихе. Брисел је дао рок од шест месеци чланицама Уније да се заврше постојећи уговори и набавке сирове нафте, а за деривате транзициони период је осам месеци.
Фото: Unsplash/vadimpng

Србија увозом покрива две трећине потреба за нафтом и дериватима, петину од тога из Русије. Ове године од њих смо куповали више јер је јефтинија од нафте других снадбевача.

„Новим пакетом санкција забрањује се снабдевање руском сировом нафтом преко било које луке, морским путем, а НИС се снабдева сировом нафтом која се танкерима допрема до луке Омишаљ. То значи да нема могућности да се до Рафинерије у Панчеву више допрема руска сирова нафта, али би НИС могао да увози све остале врсте сирове нафте сем руске“, наводи Министарство рударства и енергетике, а преноси РТС.

Поред ирачке нафте, мање количине увозили смо из Казахстана. Нафтне деривате и НИС и друге компаније допремају Дунавом, баржама. Поново ће прорадити и друмски и железнички траспорт – али они повећавају и трошкове.

„Нафте неће бити мање, та равнотежа између понуде и тражње ће бити отрилике иста једино што нафта из овог региона мора да заврши негде другде, а нафта из неког другог региона би требало да дође до Европе. Мислим да ће ту највеће трошкове имати заправо Европа. Та мала гужва која може настати наредних шест месеци око куповине те нафте сигурно ће подићи цену нафте у Европи“, сматра Томислав Мићовић из Удружења нафтних компанија Србије.

Додаје да је српско тржиште посезало и за аутоцистернама.

„То је скупљи вид траспорта али верујте ми смо већ дуже у периоду само да горива има, па нека тај траспорт буде скупљи“, наглашава Мићовић.

Од нафтног ебарага изузете су чланице Уније које се снабдевају преко нафтовода и неке земље које имају излаз на море.

Наведено је да Мађарска и Словачка могу да наставе са снабдевањем руском сировом нафтом нафтоводом али после осам месеци више не могу да продају деривате нафте произведене од овако увезене сирове нафте чланицама Европске уније у или трећим државама. Бугарска, Чешка и Хрватска због своје специфичне ситуације изузете су и имају могућност да наставе са снабдевањем и после периода од осам месеци али су у обавези да обезбеде алтернативне руте за снабдевање,“ наводи Министарство рударства и енергетике.

Иако ће се ембарго примењивати тек крајем године, сама најава је уздрмала је берзе – барел је већ догурао до 121 долар. Потражња ће расти јер све земље теже да направе што веће залихе.

Isključena Kuba, Venecuela i Nikaragva sa Samita Amerika

Преузмите андроид апликацију.