Почетна > Србија
Србија

Смиљанић: Тражићемо од декана покретање анкете на Е-студенту да се види жеља већине

Председница највишег представничког тела студената СКОНУС Маргарета Смиљанић оценила је вечерас да је у току уништавање високог система образовања, да учесници протеста нису никакви представници студената и нагласила да ће СКОНУС затражити од свих декана да покрену анекете на Е-студенту како би имали јасну слику шта жели већина студената.
Фото: Танјуг/Тара Радовановић

„Оно што ћемо свакако покренути као студентски представници, а што јесте у нашим овлашћењима, јер сматрамо да сви декани треба да покрену и анкете на Е-студенту да се студенти свих факултета, као што је било и на Правном факултету у Новом Саду, али и у Београду, огласе да ли су за полагање испита, да заиста видимо где је већина и да се затим испуне захтеви већине, а то је полагање испита“, рекла је Смиљанић за ТВ Пинк.

Према њеним речима, сада већ није питање само испитних рокова, наставе, како ће неко скупити поене, већ је ту и нови проблем како ће корисници студентских кредита успети да испоштују време за које морају да дипломирају.

„Пролонгирањем ћемо ако не будемо решили ситуацију, тачније ако декани не крену одговорно да поступају, доћи до још више проблема на које студенти неће имати одговор“, казала је Смиљанић и изразила наду да ће се што пре изаћи из ситуације која једино иде на уштрб студента.

Уз оцену “да је реч о највећем уништавању виског образовања у Србији у последњих сто година“, да већ месец и по нема ни онлајн наставе, да се не зна како ће настава бити надокнађена, да ће проблем имати посебно студенти који имају вежбе а чиме се угрожава цела академска генерација, Смиљанић је навела да декани и ресорна министарка треба да реше проблем академске заједнице.

„Главно питање је шта ће бити са наставом и са испитним роковима“, казала је Смиљанић и подсетила да само на два државна универзитета нема блокада.

„Имамо генерације студента које су уписале студије током короне. Та генерација изгубила је две године нормалне наставе. Током короне имали су надокнаду и онлајн наставу, а сада поново имају прекид наставе. Тако да имамо генерације које ће са студија изаћи са много мањим квалитетом знања“, рекла је она.

Смиљанић је упозорила у да су професори направили поделу међу студентима и оценила да је сигурно да на испитима неће имати исти однос према онима који су учествовали у протестима или нису.

Подсетила је да су међу студентима многи који не живе у Београду и није им лако да плаћају станарине.

Rabrenović: Uvođenje sankcija NIS-u test prijateljstva Srbije i Rusije

 

 

Преузмите андроид апликацију.