Почетна > Бизнис
Бизнис

Смеју ли судије да имају друштвене мреже?

Сваки делилац правде је оличење читавог правосуђа и зато мора да води рачуна шта објављује на интернету, чак и у приватним препискама. – „Пријатељ” на „Фејсбуку” сутра може бити странка у поступку.
Фото: Unsplash/tingeyinjurylawfirm

Судије могу да имају своје профиле на „Фејсбуку”, „Инстаграму”, „Твитеру”, „Тиктоку” и другим друштвеним мрежама, али морају да воде рачуна о томе шта објављују и у какве се дискусије упуштају. Треба да буду опрезни чак и у комуникацији „један на један” или у затвореним групама на „Виберу”, „Воцапу” и у порукама, јер све може бити извучено из контекста и злоупотребљено.

Довољан је један „скриншот” да судија „осване” у медијима или да се о његовој достојности расправља у Високом савету судства (ВСС).

То је укратко закључак занимљиве дискусије која је вођена на годишњем саветовању судија прошле недеље у Врњачкој Бањи, на тему „Етика са посебним освртом на понашање у коришћењу друштвених мрежа”.

Већина присутних судија у пуној сали подигла је руку када је нова председница ВСС Зорана Делибашић питала колико њих сматра да судије треба да имају профиле на друштвеним мрежама. Казала је да она има „Фејсбук”, али да строго води рачуна шта се налази на њеном профилу и зато углавном објављује фотографије кућног љубимца.

Председница ВСС је рекла да етика захтева од човека разумне поступке. Најавила је дискусију о томе да ли судија на друштвеним мрежама сме да објављује политичке ставове и коментарише свој друштвени положај.

Председница Врховног суда Јасмина Васовић навела је да сваки судија у нашој земљи има одговорност за укупно 2.563 судије у Србији, јер представља сваког од њих.

U Dubrovnik samo s koferom bez točkića

Преузмите андроид апликацију.