Опозициони политичари и једна јавна тужитељка у Пољској тврде да су шпијунирани уз помоћ израелског шпијунског софтвера „Пегаз“. Али Влада и државно тужилаштво показују мало интересовања за расветљавање случаја.
Када је међународни тим истраживачких новинара објавио резултате истраживања о злоупотреби шпијунског софтвера „Пегаз“ (Pegasus) против политичара, новинара и активиста за људска права у јулу 2021. године, уз аутократске државе у Азији и Африци, попут Азербејџана, Саудијске Арабије, Руанде и Марока, само је једна земља ЕУ била оптужена – Мађарска.
Али сада, шест месеци касније, на видело излазе информације које упућују на то да је пољска десничарска конзервативна владајућа странка Право и правда (ПиС), која Виктора Орбана види као узор, ишла укорак са својим мађарским савезником и на том пољу. Кшиштоф Брејза, водећи политичар либералне опозиционе странке Грађанска платформа (ПО), објавио је непосредно пре Божића да је његов паметни телефон хакован 33 пута између априла и октобра 2019. године.
У то време Брејза је водио предизборни штаб своје странке на парламентарним изборима 13. октобра 2019, а пољска државна телевизија ТВП објавила је изманипулисане мејлове како би доказала да се води кампања мржње против политичких противника. „То није случајно“, са сигурношћу каже 38-годишњак. Заправо, мејлови су незаконито украдени са његовог телефона, а затим промењени.
Брејза није једина жртва хакерских напада. Роман Гертих, бивши министар унутрашњих послова и адвокат блиско повезан са либералном опозицијом, жали се да је било 18 напада на његов мобилни телефон.
У телефону државне тужитељке Еве Вжосек, која се сукобила са владом због неких спорних изборних поступака, која је активна у адвокатском удружењу „Лекс супер омниа“ и критична према власти, откривени су трагови шест напада између јуна и августа 2021.
Пегазов “траг”
Шпијунски софтвер „Пегаз“ је производ израелске компаније НСО. Продаје се државама широм света, наводно за потребе борбе против тероризма и организованог криминала. Програм може да шпијунира aјфон и aндроид паметне телефоне у реалном времену, да снима разговоре, чита податке о локацији и тајно активира камеру. Информатички стручњаци кажу да нема одбране од те врсте шпијунског софтвера.
Брејза је о шпијунским нападима сазнао из једног извештаја новинске агенције АП, док је тужитељку Вжосек упозорио „Епл“. Канадска истраживачка група „Ситизен лаб“ са Универзитета у Торонту потврдила је све случајеве.
С обзиром на последња открића, пољска опозиција сада говори о „пољском Вотергејту“ и позива на формирање парламентарног истражног одбора – могуће је да је кориштење „Пегаза“ утицало на изборне резултате.
Влада одбацује оптужбе
У редовима владајуће странке ПиС се ограђују од свих оптужби. „Не знам о ком програму говорите. Не знам какав би то програм могао да буде“, одговорио је заменик министра правосуђа Михал Вос на питања новинара. Нагласио је да министар правосуђа и државни тужилац Збигњев Жобро такође није знао за незаконито прислушкивање.
Заправо, тужилаштво показује слабо занимање за случај. Брејзин адвокат поднео је казнену пријаву, чека се одговор. У случају Вжосек, отварање поступка је одбијено због недостатка доказа.
Премијер Матеуш Моравјецки није искључио могућност да су шпијунске операције спроводиле стране тајне службе, којих у свету има „веома много“.
Преузмите андроид апликацију.