Словеначки министар унутрашњих послова Алеш Хојс подржао је позив 12 чланица ЕУ да се европским средствима финансира постављање ограда и жица на спољним границама Уније, иако Словенија није међу потписницама њиховог писма упућеног Европској комисији.
Словенија у овом семестру председава Саветом, а од председавајуће чланице се очекује да се не придружује појединим иницијативама за време свог мандата него да делује у правцу постизања компромисног решења, јавља Хина.
Словеначки министар на састанку у петак у Луксембургу казао је, међутим, да Словенија подржава то писмо.
„Предлог потписаних 12 чланица Словенија подржава“, казао је Хојс на конференцији за новинаре након састанка министара унутрашњих послова.
Додао је да Љубљана подржава захтев 12 држава да се ограде финансирају европским средствима, премда Словенија ту нема финансијског интереса јер нема спољне границе ЕУ него је њена граница према Хрватској спољна граница Шенгена.
Министри унутрашњих послова Литваније, Аустрије, Бугарске, Кипра, Чешке Републике, Данске, Естоније, Грчке, Мадарске, Летоније, Пољске и Словачке упутили су писмо Европској комисији у којем кажу да је „подизање физичких баријера ефикасна мера заштите граница која служи интересима читаве ЕУ, не само земаља на првој линији“.
Они као легитимну меру заштите границе такође предлажу да се подизање противмигрантских препрека „додатно и адекватно“ финансира из европског буџета.
Европска повереница за унутрашње послове Илва Јохансон казала је да може да разуме да неке државе на границама постављају ограде, али се противи томе да би се то чинило уз помоћ заједничких европских средстава, док проблем миграција треба решавати у пакету о азилу и миграцијској политици ЕУ.
Хојс је рекао да се не слаже са оценама европске поверенице за унутрашње послове.
Он је такође подсетио да је Словенија 2015. и 2016. године већину своје границе према Хрватској заштитила противмигрантским баријерама и додао да ће се с градњом ограде наставити.
Преузмите андроид апликацију.