Потрошачи у Словенији позвани су из предострожности да пажљиво троше природни гас, пошто је Агенција за енергетику данас прогласила ниво раног упозорења у оквиру кризног плана како би обавестила јавност о могућим прекидима снабдевања у будућности у случају смањених испорука гаса из Русије.
Агенција је у саопштењу за јавност, објављеном на њеном сајту, навела да је снабдевање Словеније гасом и снабдевање потрошача тренутно несметано.
Како преноси агенција СТА, у саопштењу се прецизира да то тело прати испоруке гаса дуж рута које утичу на снабдевање Словеније гасом, укључујући и доток преко Северног тока 1, и упозорила на могуће будуће поремећаје ако доток гаса из Русије опадне.
У овом тренутку се не зна да ли ће и у којој мери доћи до поремећаја.
Коментаришући ту меру, министар за инфраструктуру Бојан Кумер рекао је да је то само „фаза раног упозорења или подизања свести“, иако се снабдевање Словеније гасом наставља несметано.
„Сигурност снабдевања природним гасом је на истом нивоу као и прошле године, испоруке се одвијају на основу унапред склопљених уговора и не очекујемо проблеме у кратком року“, рекао је он.
Кумер је напоменуо да је ову фазу раног упозорења већ покренуло отприлике десет земаља ЕУ, укључујући све словеначке суседе. „Идеја је да се припремимо за грејну сезону, да се они који могу – од индустријских до комерцијалних потрошача – на време спреме за одређене алтернативе“, додао је.
Агенција је обавестила потрошаче индустријског гаса да уколико се прогласи виши степен кризе, њихово снабдевање може бити прекинуто или ће се од њих тражити да пређу на алтернативне изворе енергије. Зато су они позвани да редовно прате дешавања на тржишту природног гаса и да размотре алтернативне опције које би допринеле смањењу њихове потрошње у случају поремећаја.
Агенција је поручила такође да ће без одлагања обавестити јавност и заинтересоване стране о потенцијалним променама везаним за безбедност снабдевања природним гасом. Такво обавештавање је предвиђено националним планом за ванредно стање с гасом, који је ступио на снагу у лето 2020, и којим се, као и у другим чланицама ЕУ, предвиђају три нивоа, или приступ од три фазе.
Укупна прошлогодишња потрошња природног гаса у Словенији порасла је за шест одсто на 10.163 гигават-сати (GWh), што је највећа укупна потрошња од 2010, показују подаци Агенције за енергетику. Укупна потрошња је порасла код свих потрошача гаса. Потрошња домаћинстава, која чини око трећину укупне потрошње, порасла је за скоро 12 одсто, док је потрошња корисника ван категорије домаћинстава повећана за више од 9,0 процената у односу на 2020, наводи СТА.
Преузмите андроид апликацију.