Почетна > Србија
Србија

Скупштини упућен Предлог закона о заштити ваздуха

Скупштини Србије упућен је Предлог закона о заштити ваздуха којим се, како се наводи, уређује управљање квалитетом ваздуха и одређују мере и контрола спровођења заштите и побољшања квалитета ваздуха.
Фото: Танјуг/Сава Радовановић

Како се наводи у образложењу који је Влада Србије упутила у парламент, а који је објављен на сајту Скупштине, потреба за новим законом проистиче из тога што важећи закон који је донет 2009. године и од тада није претрпео значајније измене којима би се усагласио са европским законодавством у тој области.

У Предлогу закона се напомиње да се његове одредбе не примењују на загађења проузрокована радиоактивним материјама и индустријским удесима.

Како се наводи, међу разлозима за доношење новог закона је и то што су у постојећем укинуте поједине његове одредбе ступањем на снагу Закона о климатским променама.

“Измене и допуне биле су последица укидања Фонда за заштиту животне средине, измењене су референтне године за процену максималних националних емисија, извршено прецизирање појединих норми које су представљале основ за доношење подзаконских аката и начин на којим се утврђују максималне националне емисије у Србији”, наводи се.

Како се додаје, измене и допуне из 2013. године односиле су се и на престанак забране извоза/увоза, стављања у промет и коришћења резервоара за једнократну употребу, којима се складиште супстанце које оштећују озонски омотач и флуоровани гасови са ефектом стаклене баште, а уведена је и обавезна сертификација запослених у секторима који користе те супстанце.

“Домаћи стандарди заштите животне средине такође су значајно порасли у датом периоду те је потребно да законодавна база прати развој свести о значају ове области”, наводи се.

Нови закон би требало да прилагоди национално законодавство правним тековинама Европске уније, да реши проблеме уочене током дугог периода спровођења важећег Закона о заштити ваздуха и да одражава важност заштите ваздуха у државној политици Србије.

С обзиром да је Србија од момента доношења Закона преузела обавезе из неколико међународних уговора, потребно га је изменама прилагодити у складу са Законом о потврђивању Протокола о тешким металима уз Конвенцију о прекограничном загађивању ваздуха на великим удаљеностима из 1979. године, као и Законом о потврђивању тог Протокола о дуготрајним органским загађујућим супстанцама.

Такође, потребно је постојећи Закон ускладити и са Законом о потврђивању амандмана на Монтреалски протокол о супстанцама које оштећују озонски омотач.

Циљеви који се доношењем закона постижу су да се заштита ваздуха оствари дефинисањем и утврђивањем захтева квалитета ваздуха како би се спречило или умањило штетно дејство на људско здравље и дефинисањем и утврђивањем захтева квалитета ваздуха како би се спречило или умањило штетно дејство на људско здравље и/или животну средину.

Међу циљевима је и успостављање, одржавање и унапређивање јединственог система управљања квалитетом ваздуха у Србији, као и очување и побољшање квалитета ваздуха кроз утврђивање и остваривање мера како би се спречиле или смањиле штетне последице, затим избегло, спречило и смањило коришћење и емисије супстанци које оштећују озонски омотач и емисије флуорованих гасова са ефектом стаклене баште.

Вучић на скупу у Нишу: Морамо да развијамо земљу и да растемо најбрже у Европи

Преузмите андроид апликацију.