Школско звоно јуче је означило почетак нове школске године и у Карловачкој богословији, која је ове године обележила значајан јубилеј – 230 година постојања.
Од свог оснивања до данас, кроз школске клупе прошло је преко три хиљаде ученика, а баш као и све друге васпитно-образовне установе, и Карловачка богословија суочава се са искушењима и изазовима 21. века и нових технологија.
Бањалучанин Михајло Милиновић долази из побожне, црквене породице, а како сам каже, за Карловачку богословију определио се највише због лепих утисака старијег брата који ју је завршио 2017. године.
„И отац и брат и стриц су свештеници и то ме је највише навело да упишем богословију. За сад је све добро, добро је друштво, добри су наставници, све је у најбољем реду. Очекивања су најбоља, надам се да ћу се добро показати и пред професорима и пред другарима, у најбољем светлу“, каже Михајло Милиновић, ученик првог разреда Карловачке богословије.
Интересовање за упис Карловачке богословије ове године било је нешто веће у односу на претходне, каже њен ректор, професор Јован Милановић, па је у клупе село 28 првака.
Говорећи о изазовима које са собом доноси модерно време, наводи да је кроз историју пут Карловачке богословије некад био посут трњем, некада цвећем, као уосталом и пут целог нашег народа. Данас је, шаљиво каже, тај пут посут информатичком прашином.
„Данас, пре свега, смо суочени са потребом не само да модернизујемо, знате то је једна врло шарена реч, него смо позвани да кроз све оно што је Бог дао, па и кроз те савремене технологије, да наставимо да проповедамо реч Божију, али у исто време да васпитавамо децу да не изгубе оне основне вредности. Из наше перспективе, то су оне три највеће хришћанске врлине – вера, нада и љубав, које се, по нашем искуству, најлепше пројављују кроз заједницу, дакле Цркву, породицу и братско пријатељство“, истиче Јован Милановић, ректор Карловачке богословије.
Карловачка богословија је ове године обележила 230 година постојања и иначе представља прву организовану богословску школу у Србији, а другу у православном свету, после Кијевске духовне академије.
Преузмите андроид апликацију.