Сиријски председник Башар ел-Асад стигао је данас у Кину у своју прву посету тој земљи од почетка 12-годишњег сукоба у Сирији, у ком је Пекинг био један од његових главних подржавалаца.
Кинеско Министарство спољних послова саопштило је да ће се Асад придружити другим страним лидерима, који ће присуствовати церемонији отварања Азијских игара, међународног спортског догађаја, који почиње у суботу у источном граду Хангџоу, пренео је АП.
Пекинг шири свој утицај на Блиском истоку након што је у марту посредовао у договору између Саудијске Арабије и Ирана, а наставља и да подржава Асада у сиријском сукобу, у којем је убијено пола милиона људи, док их је много остало у рушевинама.
Портпарол Министарства спољних послова Мао Нинг рекао је да ће Асадова посета „додатно продубити политичко међусобно поверење и сарадњу у различитим областима између две земље и подићи билатералне односе на нови ниво“.
Она је додала да Асад и кинески председник Си Ђинпинг треба да се састану „ради важних разговора о низу питања“.
Сиријски председник слетео је у Хангџоу данас, а очекује се да ће Си тамо допутовати у петак и уприличити банкет и билатералне активности са Асадом и другим шефовима држава и влада који ће присуствовати играма из земаља пријатељских Кини.
Поред осталих, тамо ће бити и камбоџански краљ Нородом Сихамони, кувајтски престолонаследник шеик Мешал Ал Ахмед Ал Џабер, као и премијер Непала Пушпа Камал Дахал.
Непалски премијер допутоваће у суботу у Кину и боравиће тамо недељу дана, саопштило је непалско Министарство спољних послова, а поред Хангџоуа, посетиће и град Чонгкинг и Ласу, главни град Тибета.
АП наводи да би Кина у будућности могла да игра главну улогу у обнови Сирије, за коју се очекује да ће коштати десетине милијарди долара.
Сирија се прошле године придружила кинеској иницијативи „Појас и пут“, у којој Пекинг шири свој утицај у регионима у развоју кроз инфраструктурне пројекте.
Асадова канцеларија раније је саопштила да је сиријског лидера позвао Си Ђинпинг и да ће са собом довести високорангирану сиријску делегацију.
Погоршана економска криза у Сирији довела је до протеста у деловима земље које држи влада.
Сирија криви за кризу санкције Запада и борце предвођене Курдима, које подржавају САД, а контролишу највећа нафтна поља у земљи на истоку близу границе са Ираком.
Zelenski u Vašingtonu, sve više republikanaca protiv slanja novca Ukrajini
Преузмите андроид апликацију.