Директор ПИО Фонда за Косово и Метохију и члан Председништва Српске листе Игор Симић изјавио је данас да ситуација на Косову и Метохији никада није била гора, да се сваки дан погоршава и да Срби у покрајини живе у ситуацији сличној апартхејду.
Он је додао да је то последица системског плана премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија за протеривање и етничко чишћење Срба са Косова и Метохије и да то нису појединачни инциденти или провокације.
„То је део ширег, организованог, институционалног насиља које за коначницу има етничко чишћење Срба са Косова и свега што је српско. То се посебно убрзало у последњих неколико месеци, а најдиректније од тренутка када је Курти преузео власт у Приштини“, рекао је Симић у Јутарњем програму РТС-а.
Он је навео да „држава мора да заузме јасан и оштар став“, да је неопходно да се појача безбедност и економска и финансијска помоћ за српски народ на КиМ.
„Ако нема безбедности за Србе на КиМ неће бити Срба. Нама са простора КиМ тренутно одлазе економски ситуаиране породице. Одлазе искључиво из безбедносних разлога и то је пандан ономе што се дешава на терену међу Албанцима који одлазе искључиво због економских разлога. Нама одлазе људи зато што не знају шта ће бити сутра“, подвукао је Симић.
Он је саопштио да су суочени са ситуацијом када нема производа из централне Србије а скоро дупло веће су цене које становништво на северу КиМ плаћа за мање квалитетне производе из региона.
Симић је рекао и да Срби немају никакво поверење у Еулекс јер они нису никад ништа учинили да заштите Србе.
„Ми смо доле сведоци да се упади у наше институције дешавају под оком тих међународних представника који не чине ништа. Албански полицајци су уништавали и девастирали КБЦ у Косовској Митровици а они су немо посматрали без обзира на вапаје за помоћ запослених“, рекао је Симић.
Коментаришући случај четворице младића у Северној Митровици, који су почетком недеље ухапшени уз брутално поступање полиције у Северној Митровици и којима је одређена мера кућног притвора, он је рекао да је стварност на КиМ таква да је могуће да се пресретну нечија деца која ће бити претучена.
Додао је да је највећи апсурд што су Срби суочени са ситуацијом да их неко ухапси и пребије без икаквог основа и да онда његова породица „буде срећна што је њихово невино дете у кућном притвору, а не у затвору“.
Коментаришући недавне разговоре које је делегација Српске листе имала са представницима Квинте и ЕУ, истакао је да се мора престати са саопштењима.
„После сваког ускраћивања права српског народа они издају по неко саопштење. Најдиректније сам их питао колико још имају саопштења у фиоци до оног последњег у коме ћете рећи да Срба на Косову више нема. Јер од њихових саопштења почиње да боли глава. То је немогуће, делује дегутантно да неко каже да најмоћније земље Европе и света не могу да зауставе Аљбина Куртија у намери да протера Србе“, истакао је Симић.
Он је нагласио и да се према Приштини тренутно не примењују санкције ЕУ.
„Након саопштења ЕУ да су те мере на снази и да су оштре, пар дана касније имате неку од европских институција која у Приштини са неким министром потпише споразум о донацији од неколико десетина милиона евра. То су све представе. Суштински ви немате акције које Куртију шаљу поруку: ’Не смеш то да радиш’“, саопштио је Симић.
Он је истакао да снаге НАТО на КиМ имају више од 8.000, а Еулекс неколико стотина припадника и да постоје начин како међународна заједница може да пошаље Аљбину Куртију јасну поруку.
„Ова анемична саопштења само дају ветар у леђа ономе што он ради. Прошло је време саопштења. Њих у Приштини више нико и не чита“, нагласио је Симић.
Упитан да ли очекује да ће се вратити на посао у ПИО фонду, он је одговорио потврдно и поручио да је укидањем ове институције угрожено више од 27.000 пензионера свих националности.
„Ми нисмо парарелна институција. Институције у које су брутално упали су једине на простору КиМ које пружају ове услуге. Само неко ко је део ПИО фонда Републике Србије може да утврди стаж који сте остварили у систему Србије и да вам омогући одлазак у пензију. То не може ниједна косовска институција и то међународни представници наравно да добро знају. Упадом у ПИО фонд угрожено је више од 27.000 пензионера, али су угражени и сви остали, без обзира на националност“, поручио је Симић.
Brnabić: Situacija na KiM najozbiljnija do sada, Kurti želi da izazove rat
Преузмите андроид апликацију.