Почетна > Свет
Свет

Сијарто: Да је Трамп победио, рата у Украјини не би било

Мађарски министар спољних послова Петер Сијарто у интервјуу за америчку телевизију позвао је да се што пре успостави мир у Украјини и оценио да рат не би ни избио да је бивши амерички председник Доналд Трамп победио на изборима у новембру 2020. године.
Фото: Танјуг/AP Photo/Darko Vojinovic, File

Сијарто је у данас објављеном интервјуу за Оне Америца Нењс Нетњорк (ОАНН) која је наклоњена Трампу, рекао да мађарска влада позива да се што пре успостави мир, да дође до прекида ватре и да се одрже преговори о миру у Украјини, преноси мађарски МТИ.

Он је оценио да дебата у Европи о рату у Украини нуди „веома ограничену“ наду да ће доћи до мира јер, како је навео, „сви говоре гласом рата и ескалације“.

Сијарто је у том контексту навео да је током последњег састанка министара спољних послова ЕУ „једини користио реч мир“.

Сматра и да су у потпуности пропале санкције које је ЕУ увела Русији и указује да је, иако рат није готов, „европска економија на коленима, а не руска“.

Он је истакао да Мађарска као велики увозник енергената покушава да спречи Европску комисију да даје предлоге који би могли да смање обим гаса или нафте на европским тржиштима и тиме изазову додатни раст цена.

Када је реч о примедбама због односа које Будимпешта одржава са Москвом, Сијарто је рекао да Мађарска разговара са Русијом јер је њено постојање „реалност и биће реалност без обзира на то како се рат заврши“ и оценио да би прекид комуникације значио одустајање од наде да ће се постићи мир.

„Не могу то да докажем, али осећам да, да су се председнички избори овде 2020. године одиграли на другачији начин, овај рат можда не би избио“, рекао је Сијарто.

Он је оценио да би била много боља ситуација, ако би, како је навео, Запад имао јаке лидере, који могу да разговарају са руским председником Владимиром Путином о завршетку рата и склапању мира.

„Да је председник Трамп победио на изборима у новембру 2020, претпостављам да онда овај рат не би избио“, навео је Сијарто.

Рекао је и да би непосредни циљ требало да буде да се спречи директан сукоб НАТО и Русије, и упозорио да би у супротном он довео до развоја догађаја „које нико од нас не би желео да искуси“.

Сијарто је нагласио да се мађарска влада залаже за „приступ хладном главом“ и да је једина цланица НАТО која је донела одлуку да не шаље оружје у Украјину и једина чланица ЕУ која је одбила да да допринос програму обуке ЕУ за украјинску војску.

Када је реч о предстојећем самиту Г20, Сијарто је рекао ће он бити прилика да председници САД и Русије физички буду на истом месту, и оценио да би онда било компликовано обојици да објасне зашто се не би састали и разговарали.

Kijev: Zbog suspenzije Rusije blokirano 218 brodova

 

Преузмите андроид апликацију.