Почетна > Бизнис
Бизнис

Северна Македонија уводи 1. септембра мере за уштеду 15 одсто струје

У Северној Македонији ће 1. септембра ступити на снагу мере које би требало да омогуће уштеду струје до 15 одсто.
Фото: Pexels/Pixabay

У одлуци владе, која је донета на седници у уторак, дате су препоруке домаћинствима и предузећима, и конкретни задаци државним институцијама, известила је телевизија Сител.

На наредној седници владе требало би да буде донета одлука о проглашењу кризе у енергетском сектору. За сада нема најава о рестрикцијама струје, а из владе најављују повећање производње, додаје македонски медиј.

Мере су подељене у неколико категорија, у зависности од тога да ли су за домаћинства, предузећа или објекте, институције и државна предузећа, саопштио је министар привреде Крешник Бектеши.

Гашење декоративне расвете на јавних зградама и споменицима културе, гашење сијалица када има довољно дневне светлости, хлађење клима уређајима на температури не нижој од 27 степени и грејање на не већој од 20 степени, гшење рачунара након рада, редовно замена филтера на грејним и клима уређајима, замена прозора оним енергетски ефикасним, само су део задатака утврђених за државне институције.

Домаћинствима се препоручује да бојлер укључују само када постоји потреба за топлом водом и по могућству када је јефтина струја, затим рационална употреба грејних тела, сијалица, изолација плафона, спољних зидова и прозора…

Пословној заједници се налаже да искључи декоративну расвету на свим зградама, да не користи осветљење у унутрашњим просторијама, холовима и канцеларијама у периоду када има довољно дневне светлости, рационално грејање и хлађење клима уређајима, примена нових технологија за побољшање енергетских перформанси индустријских постројења…

Уколико се не постигне циљ од 15 одсто уштеде електричне енергије, Бектши је најавио да ће уследити санкције за челнике институција у складу са етичким кодексом.

Сваког 15. у месецу, почев од септембра, јавно ће се објављивати рачуни за струју државних институција. Циљ није само да грађани имају увид у потрошњу, већ и да знају да ли су испоштоване обавезе владе о штедњи. Извештаје институција о утрошеној електричној енергији објављиваће Министарство привреде.

Уредбом о најављеном проглашењу кризног стања у сектору електричне и топлотне енергије предвиђено је да она траје 30 дана, због чега ће у међувремену парламенту бити упућен захтев за продужење кризног стања до краја грејне сезоне.

Генерални директор Електрана Северне Македоније (ЕСМ) Васко Ковачевски је најавио повећање производње електричне енергије, наводећи да је планирано да три блока у РЕЦ Битола почну да функционишу од новембра и да ће се настојати да се не раде класични ремонти са прекидима производње од 30, 60 или 90 дана, већ да се изводе у периодима када дође до смањења потрошње.

ЕСМ су у периоду јануар-јул ове године произвеле 2.194 гигават-сати електричне енергије, или 15 одсто више него у истом периоду 2021. Планом производње за ову годину предвиђено је повећање од 20 одсто у односу на прошлу годину.

Kuba otvara tržište stranim ulagačima zbog nestašice robe

Преузмите андроид апликацију.