Број нових случајева заразе вирусом корона у Грчкој расте. После шока који је пре неколико дана изазвала изненадна цифра од десет хиљада заражених, уследио је нови рекорд од дванаест и по хиљада, што је равно бројкама с почетка године, када су антиковид мере још биле на снази.
Епидемиолози који не крију забринутост званично су признали да је шести талас короне стигао и у Грчку истовремено када и у друге европске земље, али с много већим и бржим растом броја оболелих. Без сумње, шире га туристи који су се после две године изолације отиснули на путовања, преплавили крузере који свакодневно стижу у пирејску луку, који се без икаквих ограничења проводе на грчким острвима, праве забаве на плажи, које су прошле године биле најстроже забрањене. Атина је пуна туриста који игноришу маске иако је препорука овдашњих епидемиолога да се она ставља свуда где је већи скуп људи и која је, између осталог, и даље обавезна у градском превозу, таксију, бродским салонима.
Званично, Грчка не планира враћање никаквих антиковид мера јер, како тврди министар здравља, за сада нема опасности да се здравствени систем нађе у опасности, нагло повећа број пацијената у болницама и на респираторима. Министар Танасис Плеврис тврди да је све под контролом и да ће се тек на јесен, уколико то буде потребно, размишљати о увођењу ограничења. Саветује Грке да, ако желе, приме и четврту дозу вакцине јер се у пракси показало да је међу оболелима много оних који су већ примили бустер дозу.
Много више забринутости због свакодневног раста броја заражених показују епидемиолози који сматрају да је реалан број заражених много већи и да се сада креће око 18.000, јер се сви који имају симптоме не јављају болницама већ се опредељују за самотестирање. Стручњаци сумњичаво врте главом и упозоравају да је тренутна бројка непотпуна, да око 10. јула треба очекивати више од 25.000 заражених дневно, а оно што сада не представља опасност за здравствени систем – само 100 пацијената на респираторима и умире десетак људи дневно, лако може да измакне контроли. Као разлог наводе и чињеницу да је дневно много мањи број тестираних, иако су се мобилне екипе за тестирање поново појавиле на градским улицама, да се главни талас туриста тек очекује те да ће самим тим и вирус бити много мобилнији. Региструје се пораст броја заражених типом БА4 и БА5, који има израженију клиничку слику па је све је више пацијената који се јављају у болнице с високом температуром, многи остају на лечењу, чак 41 проценат више него прошлог месеца.
У сваком случају, број заражених је у 27 области ширим Грчке порастао за 48 посто. Највећи број случајева је у Атини, Солуну, док је на Миконосу број оболелих сада већи и за 50 посто. Слично је на Санторинију, Милосу, Паросу, Криту, Родосу.
Подсетимо, у Грчкој су све мере укинуте 1. јуна уз упозорење да ће се у октобру процењивати стање и евентуална потреба за враћање неких ограничења.
„Можемо тако и да закаснимо јер нас је шести талас короне, на који смо рачунали тек крајем лета, прилично изненадио. Све што се дешава указује на ранији почетак пандемије која се недовољно прецизно прати јер се многи оболели, верујући да је реч о лакој форми, не јављају медицинским установама”, каже епидемиолог и члан комитета за корону, доцент Гикас Мајоркинис, и наглашава да ће се у сваком случају, зависно од развоја ситуације, размишљати и о мерама које треба на време предузети. Мајоркинис не искључује ни могућност нове мутације које се епидемиолози прибојавају, али се као и сви епидемиолози нада да ће у догледно време омикрон преовладавати и додатно слабити.
Преузмите андроид апликацију.