Шљиве су планетарно популарно воће, не само због изузетног укуса, већ и због снажног лековитог дејства.
Краљица мармелада рађа у различитим бојама и облицима. Неке су чвршће од других, боја варира од жуте до беле и зелене, а најчешћа и најпопуларнија је црвена.
Слатки, сочни укус шљива је само један од разлога да их укључите у свакодневну исхрану, а ваш имуни систем ће вам бити захвалан.
Постоји 140 врста шљива, а све су богате угљикохидратима, имају низак ниво масноћа и калорија, пуне су витамина А, Ц и Е, калцијума, магнезијума, влакана и калијума. Када је реч о количини антиоксиданаса једна шљива замењује шаку боровница.
1. Шљива штити ваше срце
Једна свежа шљива, у просеку, садржи 113 мг калијума, минер
ала који помаже при контроли високог крвног притиска и који смањује ризик од можданог удара. Калијум ће се побринути да не дође до коагулације тромбоцита која је заслужна за атеросклерозу и друге болести срца. Ако вам то није већ довољно, црвенкасто-плави пигмент у неким врстама шљива, који се зове антоцијанин, може заштитити од рака тако што чисти штетне слободне радикале у организму.
2. Помажу цревима
Суве шљиве су као створене да помажу цревима да раде свој посао. Залиху сувих шљива, коју можете држати у фрижидеру, можете припремити врло једноставно: Потопите суве шљиве у свеже прокувану воду, охладите и сипајте у посуду, добро затворите и чувајте у фрижидеру.
3. Смањују ниво шећера у крви
Према Нутриционистима Канаде, шљиве имају низак гликемијски индекс, што значи да вам могу помоћи да контролишете ниво шећера у крви и смањите ризик од дијабетеса типа 2.
4. Помажу костима
Истраживачи са Флорида и Оклахома Универзитета, годину дана су тестирали две групе жена у постменопаузи. Једна група је јела 100 грама сувих шљива дневно (око 10 шљива), а друга је јела 100 грама сушених јабука. Обе скупине су конзумирале калцијум и витамин Д као додатак.
Резултати су показали да је група која је јела суве шљиве имала знатно већу густину костију у кичми и подлактици.
5. Побољшавају памћење
Само три до четири суве шљиве дневно могу помоћи да неутрализујете ћелије штетних слободних радикала који негативно утичу на памћење. Драгоцене су у превенцији неуродегенеративних поремећаја везаних за старење и природна су помоћ у терапији Алцхајмерове и Паркинсонове болести.
Намирница која је изузетно битна за наш мозак
6. Помажу очима
Шљиве су посебно корисне за здравље ваших очију. Фитонутријенти који се налазе у шљивама могу помоћи да се смањи ризик од болести која се јавља углавном код старијих особа, Дегенерација макуле.
Дихидрокси-фенил изатин је један од састојака шљиве, због којег, између осталог, ово воће има лаксативни учинак.
Како расту стопе срчаних болести, рака, остеопорозе и дијабетеса, здравствене организације широм света нас позивају да једемо што више воћа и поврћа. Шљиве су идеалан прехрамбени избор – посластица која вас чини здравијим.
Постоји много здравих начина да се шљиве укључе у свакодневну исхрану – можете их додати у колаче, пите, салате, овсене каше, јогурт, смутије, пудинг. Сувих шљива има током целе године и њих такође можете додати у колаче, сладолед, преливе, салате, јела од пилетине или свињетине.
Преузмите андроид апликацију.