Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Шест скривених разлога због којих су деца гојазна: Родитељи нису свесни грешака

Нутрициониста је упозорила на 6 скривених разлог који доприносе гојазности код деце.
Фото: Pexels/Ketut subiyanto

Гојазност је све чешћа међу децом, а томе понекад несвесно доприносе и родитељи, неким навикама које усађују малишанима.

Проф. Френклин Џозеф упозорио је да то што маме и тате терају децу да поједу све из тањира може да доведе до нездравог односа према храни касније у животу.
Али, то није једина грешка коју родитлеји праве и тако доприносе гомилању килограма код деце – нутриционисткиња и мама Џена Хоуп је навела скривене узроке гојазности код деце, а већина њих се релативно лако може исправити.

1. Сок је тајна опасност

Многи родитељи верују да воћни сокови помажу малишанима да унесу дневну дозу потребних витамина, али нутрициониста упозорава да садрже много шећера, те да је много боље да дете заправо поједе воће него да попије сок.

„Деци није потребно да пију било шта друго сем воде, то је једноставна замена.

Разумем да су сокићи укусни, слатки, тако да су велике шансе да их малишани сами траже, а родитељи нису свесни колико су сокови лоши. Свакако, много је боље да заправо поједу јабуку или поморанџу уместо сока.“

2. И време пред екранима гоји

Неки родитељи можда не разумеју да постоји веза између времена које деца проводе пред екранима и гојазности, али није само седење кривац за гомилање килограма.

„Све више деце једе испред екрана, а то може да има негативан утицај на регулацију апетита. Када ставите екран испред детета, његов мозак је фокусиран на екран, а не на храну коју уноси, због чега су веће шансе да дете поједе више него што му треба.
Такође, то негативно утиче и на апсорпцију нутријената – мозак не производи дигестивне ензиме који су потребни за варење јер мозак није ангажован како би требало“, објашњава нутрициониста Хоуп.

3. Грицкалице за дисциплиновање

Једна од навика које је Џена приметила код родитеља је да деци дају грицкалице и слаткише тек да би их нечим окупирали. Међутим, нутриционисткиња упозорава да је то дугорочно лоше.

„Није лако одгајати дете и многи родитељи су стално заузети, стално раде по више ствари истовремено, па ако не могу да нађу нешто друго чиме ће се занимати дете, дају му грицкалице.

Кесица чоколадних бомбоница може да вам купи изненађујуће доста времена, али је лоша за здравље деце“, подсећа она, додајући да малишани морају да науче да се забављају без грицкалица и телефона.

4. Храна као награда

Већина родитеља то ради – користе храну као награду да би деца урадила нешто што они желе, али на тај начин им стварају дугорочне проблеме са храном.

„За маме и тате је нормално да кажу ’ако не урадиш ово, не можеш да добијеш десерт’“, истиче нутрициониста, додајући да то нипошто не треба радити јер коришћење хране као награде ствара лош однос према храни.

5. Десерти после сваког оброка

Нутрициониста каже да је јако важно да родитељи не праве одмалена од деце сладокусце.

„Мислим да је веома значајно да се деца не уче да после сваког оброка треба да добију десерт јер ће у супротном малишани одрасти мислећи да увек након јела треба да једу нешто слатко, а није тако“.

6. Коришћење колица и аутомобила

Нутрициониста истиче да прекомерна употреба колица или аутомобила за одласке на кратке дистанце може да допринесе гомилању килограма.

„Ослањање на колица или кола је дефинитивно фактор који доприноси смањеној физичкој активности код деце. Деци која су проходала треба дати више прилика да користе своје ноге, у разумној мери“, поручила је, додајући да се и у аутомобиле „ускаче“ превише брзо, чак и када се путује на кратке дистанце.
„Често видим породице које проводе викенде тако што колима иду у ресторане где ће јести брзу храну док деца гледају у таблет“, истиче Хоупова, додајући да је много боље да се хода или вози бицикл.

Skrivena snaga kakaoa u borbi protiv stresa: Evo koje namirnice ga pogoršavaju, a koje ublažavaju

Преузмите андроид апликацију.