Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Шест сигнала које вам шаље пас када на вас положи шапу

Обратите пажњу на понашање и гестикулацију пса како свог љубимца не бисте погрешно схватили.
Фото: Pixabay/Nana_Amigo_Canino

Пси често подижу шапу или траже физички контакт путем овог једноставног геста, али иза њега постоје многа значења. Може бити очигледан израз наклоности до потраге за утехом када се осећа тескобно.

У многим аспектима је важно дати нека појашњења у вези са псећим говором тела, посебно када се говори о стављању шапе на тело власника. Ово се често сматра начином изражавања доминације, међутим, то није нужно тако.

Много пута се псећа гестикулација олако тумачи, а онда и погрешно, углавном зато што им обично приступамо као да су знаци људске комуникације, а заправо нису.

Посматрање понашања животиње изузетно је важно ако желите тачно да знате шта она покушава да вам каже. Ово је посебно важно ако желите да избегнете проблеме попут стреса, анксиозности и у најгорем случају агресивности.

Гест попут постављања шапе или самосталног подизања шапе може значити много различитих ствари. Због тога треба да обратите пажњу на контекст и друге телесне сигнале када покушавате да откријете шта пас заправо покушава да вам каже.

Постоји шест могућих разлога на које вам пас указује сваки пут кад вас додире шапом.

1. Љубав и радост
Фото: Pixabay/Pexels

Један од начина на који пси изражавају своју наклоност је постављање шапа на наше ноге или било који други део нашег тела. То раде једноставно зато што желе да их мазите – то је тако једноставно. Лежање на шапама је још један телесни израз наклоности који би требало да узмете у обзир приликом тумачења понашања свог љубимца.

Поред махања репом, пси могу изразити радост и другим мирним понашањем, попут опуштеног положаја ушију, лежања на стомаку итд. Наглашено узбуђење врло се често меша са радошћу јер се тада пас врти у круг или скаче на задњим ногама без заустављања, а то су знаци који указују на то да пас има пуно акумулиране енергије. Дакле, важно је заиста обратити пажњу на понашање пса како га не бисте погрешно схватили.

2. Потчињеност

Међу најчешћим понашањем ком пси прибегавају када се међусобно друже, увидећете примере потчињености и доминације.

Обично, када пас који се представља покорним жели доминантном псу да да до знања да прихвата своје место у вези, леже на леђа и дижу предњу шапу. Ово може бити корисна информација да бисте боље разумели шта ова акција значи.

3. Позив за игру
Фото: Pixabay/cp17

Пси имају различите начине да позову друге псе да се играју са њима, а говор тела је пресудан у свему томе. Једно од најважнијих држања паса понекад је познато и као „лук за игру“. Наравно, имајте на уму да њиме могу да позивају не само друге животиње већ и људе.

Поред ових гестова, пси се током играња могу гристи, лајати, па чак и режати. Човек сва та понашања понекад може погрешно протумачити као агресију, али заправо није. Када игра постане прегруба, можете јасно приметити да пси мењају држање тела.

Обично постају крутији и брже се крећу без скакања или трчања у круг.

4. Страх и несигурност

Физички контакт је један од најважнијих аспеката за пса да одржи здрав однос и комуницира о свим проблемима. У ствари, путем контакта они преносе несигурност или страх, попут стављања шапе на нас. Важно је посматрати говор њиховог тела да би се то утврдило. Спуштање ушију и зевање су други уобичајени знаци анксиозности.

5. Пажња

Наши длакави пријатељи уживају у нашем друштву, то није ништа ново. Дакле, када смо заузети и не можемо заиста да им посветимо много пажње, а они и даље желе нашу неподељену пажњу, проналазе различите начине да нам дају до знања да нису превише срећни. Наравно, један од тих начина је постављање шапе на нас. То може ићи заједно са другим уобичајеним понашањима, попут лајања, тражења играчака, пењања на намештај итд.

Међутим, ако видимо да пас постане превише захтеван или да његово понашање које тражи пажњу ескалира на нове нивое који више нису здрави, можда се нешто друго догађа. То би могло указивати на то да је псу досадно, што значи да има пуно заостале енергије и да нема потребну менталну стимулацију којом би се заузео.

6. Глад

Још једна уобичајена порука коју пси покушавају да пренесу овим гестом је врло важна: гладни су. Пас обично зна када је време за јело, па храну може тражити на много различитих начина. Понекад неки пси мало зацвиле да би вам привукли пажњу, а други пут вам ставе шапу. Све зависи од тога на шта ћете боље реаговати.


Hrčci nisu dobar izbor za decu: Preslatki su i pufnasti, ali bi mogli da im donesu stres i nervozu

 

Преузмите андроид апликацију.