Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Шест намирница које не би требало да једете за доручак

Јасно је да су неки доручци бољи од других и да свакодневна конзумација слатке крофне и кафе с пуно шећера неће учинити чуда за здравље.
Фото: Pexels/Rama khandkar

Међутим, дијететичари не заговарају нужно потпуно забрану одређене хране.

– Никада не кажем ‘никад’ када је реч о избору хране. Сва храна може бити део уравнотежене исхране – каже дијететичар Кристен Смит, портпаролка Америчке академије за исхрану и дијететику.

Намирнице које би требало да избегавате за доручак

Иако се ове намирнице могу уклопити у уравнотежену исхрану, ако их конзумирате свакодневно, можда би било боље да их замените неким од следећих хранљивијих алтернатива које препоручују дијететичари – а које су подједнако укусне.

Јогурти с различитим укусима

Као храна која је богата пробиотицима, јогурт је јако хваљен као додатак исхрани. Али нису сви јогурти једнаки и стручњаци препоручују избегавање јогурта с укусима који се налазе на полицама трговина.

– Он је препун додатих шећера, понекад колико и бомбона. То може довести до наглих скокова и падова шећера у крви, остављајући вас гладнима убрзо након тога – рекла је дијететичар Каролин Суси.

Боља опција за доручак је обичан грчки јогурт богат протеинима, којем можете додати свеже воће, орашасте плодове или мало меда за додатну слаткоћу.

Мафини из продавнице

Мафини можда звуче као здрава опција за доручак, посебно ако садрже воће попут боровница или банана. Али ако их купујете у продавници, можда добијате више него што очекујете.

– Већина куповних мафина направљена је од рафинисаног брашна и шећера, што их чини више десертом него доручком. Недостају им протеини и влакна, због чега ћете брзо поново огладнети – објаснила је Суси.

Боља опција је домаћи мафин од целовитих житарица и природних заслађивача, попут пиреа од банана, уз додатак протеина из орашастих плодова или семенки.

Флаширани смутији и воћни сокови

Смутији и сокови су популаран доручак у покрету, а унапред упаковани могу изгледати као згодна опција. Међутим, они можда нису најбољи избор за ваше здравље.

– Многи већ припремљени смутији и сокови садрже мало влакана и пуни су шећера, што доводи до брзих падова енергије. Чак и ако су направљени од воћа, испијање сокова без влакана не пружа исте предности као конзумација целог воћа – објаснила је Суси.

Боља опција је прављење сопственог смутија: убаците у блендер цело воће, лиснато поврће, протеине (грчки јогурт или протеински прах) и здраве масти (маслац од орашастих плодова или ланено семе), добро измиксајте и понесите са собом здрав доручак.

Крофне и слатка пецива

Вероватно је јасно да крофна прекривена шећерним мрвицама или чоколадни кроасан нису најбољи избор за доручак.

– Доручак препун шећера, попут крофни, обично нема протеине и влакна, који су кључни за осећај ситости. То значи да ћете врло брзо опет огладнети – истакла је дијететичар Смит.

Ако повремено не можете да одолите крофни или палачинкама са сирупом, покушајте их комбиновати с храном богатом протеинима, попут јаја или пилеће кобасице, саветовала је она.

Гранола плочице из продавнице

Можда је изненађујуће видети гранолу на листи нездравих доручака, јер садржи целовите житарице, орашасте плодове и друге здраве састојке. Али важно је пажљиво проверити састав.

Куповна гранола није идеална јер многи произвођачи додају пуно шећера и нездравих масти, због чега више подсећа на слаткиш него на здрав оброк.

Проверите декларацију и бирајте гранолу с минималним доданим шећером или направите сопствену. Смит такође препоручује да уместо граноле за доручак једете оброк богат протеинима и влакнима, попут овсене каше са орасима и бобичастим воћем.

Сланина и прерађено месо

Сланина и кобасице могу деловати као брз начин да унесете протеине у доручак, али количина соли и масноћа коју садрже можда није најбоља за ваше здравље.

Да, сланина може допринети осећају ситости, али дијететичар упозорава на повезаност засићених масти и натријума са срчаним болестима и упалама, што је добар разлог да их избегавате.

Уместо тога, препоручује се унос немасних протеина, попут јаја или ћуреће кобасице, уз поврће као прилог.

Da li svi ljudi sanjaju? Zašto uopšte imamo snove?

Преузмите андроид апликацију.