Министар здравља у Влади Републике Србије Златибор Лончар уручио је шест уговора о раду лекарима повратницима из земаља ЕУ и САД, који су после рада у болницама у иностранству решили да се врате у своју земљу.
Министарство здравља отворило је раније ове године посебну Канцеларију за сарадњу са нашим лекарима који тренутно живе и раде у иностранству, а управо преко те канцеларије, српски лекари из целе Европе јавили су се у жељи да каријеру наставе у својој земљи.
Министар здравља истакао је да га то посебно радује због тога што показује како се живи у Србији и да ли неко жели да живи у Србији, да ли жели да оде из Србије или да се врати.
„Ми смо после једног састанка са нашом дијаспором у амбасади у Лондону отворили канцеларију да помогнемо људима који размишљају да се врате. Сада имамо шест породица који добијају уговоре. Породице се враћају из Америке, две породице из Норвешке, једна породица из Емирата и они добијају посао у Србији. Они су здравствени радници и прелазе да раде и живе са својим породицама у Србији“, рекао је Лончар Тањугу.
Нагласио је да има толико прича како сви одлазе из Србије и како се нико не враћа, али да то није тачно.
Лончар је поручио и да има још заинтересованих.
„Сваки дан се јављају, тако да ја мислим да Србија може да буде поносна. Дошао је тај момент да се грађани враћају, да су проценили да је живот у Србији бољи за њих него на неком другом месту где смо недавно трчали, где идемо због већих плата, због бољих неких услова живота. Ево, и то се променило“, навео је Лончар.
Један од лекара који су се вратили су Србију је и др Василије Тадић, који је радио на Универзитету Колорадо у Америци каже да је у оквиру свог посла имао мало додира са клиничким лечењем пацијената, али да је том приликом видео колико се систем разликује од нашег.
“Много је мање доступан здравствени систем грађанима, Америка јесте богата земља и они улажу много и они којима је систем доступан добијају све, али систем није свима доступан. То се мени, између осталог, није допало и одлучио сам да се вратим овде, да радим са својим људима и помажем својим људима”, поручио је он у изјави за Тањуг.
Додаје да амерички систем функционише тако да је све што има везе са лечењем скупо, посебно осгирање које је потребно за лечење, и да је често виђао болесне људе на улици, који због тога што немају довољно новца – немају ни начин да добију адекватну медицинску негу.
“Ја нисам могао то да гледам и после три године сам се вратио. Хвала Министарству здравља на овој прилици”, рекао је др Тадић.
Још један од лекара који ће од данас радити у Србији је и др Марко Миленковић, који је три и по године радио у Немачкој.
“Јако ми је драго да смо добили ту част да се вратимо у Србију, хвала министру здравља и председнику Србије на овом програму.
Наш здравствени систем је бољи, наш образовни систем је бољи и ми имамо примарну, секундарну и терцијарну здравствену заштиту овде, а то значи да смо у сваком тренутку ту за све пацијенте”, навео је он.
Додаје да у западним земљама није тако, систем је другачији, а свако ко може да приушти има породичног лекара.
“То значи да после 19 часова сви су осуђени да се јаве болницама и то ствара јако велике листе чекања, а на лекара се чека од четири до шест сати. Наш систем у поређењу са тим ја сматрам да је добар. Доста је лакше да лечимо наше пацијенте да лечимо у нашем систему и на нашем језику”, рекао је он.
Наглашава да је у Немачкој посебно велика неизвесност око добијања специјализације, што је како каже, један од разлога због ког се вратио.
“Овај програм Министарства здравља је јако значајан, ради се на обогаћивању нашег система и то је оно што је јако добро”, рекао је др Миленковић.
Министар је уговоре о раду уручио и брату и сестри Стојановић, који су се заједно вратили из Норвешке у Србију.
Данијела и Далибор Стојановић, пореклом из Грачанице, одлучили су да се врате у Србију из Норвешке.
“Њихов здравствени систем јесте један од најбољих и то говори статистика и они су дивни људи, показују висок степенм толеранције према странцима, али љубав према својој земљи је пресудила и после шест месеци одлучили смо да се вратимо и не кајемо се због тога”, рекао је Далибор.
Каже да је на интернету гледао да ли се траже лекари у Србији и да је тада на сајту Министарства здравља видео да постоји Канцеларија за дијаспору за лекаре који желе да се врате.
“Убедио сам сестру да она прва пише, јако брзо су нас контактирали. Ја сам одлучио да се вратим у Грачаницу и тамо ћу радити у дому здравља”, рекао је он.
Његова сестра, Данијела, такође је радила у Норвешкој, на одељењу физикалне медицине и рехабилитације, а каже да је тамо стекла драгоцено искуство.
“Оног тренутка када сам отишла у Норвешку ја сам схватила колико мени фале породица, пријатељи, схватила сам да своје искуство желим да пренесем и делим у својој земљи и својим грађанима”, казала је она.
Како је рекла, убудуће ће радити у Новом Саду, у Клиничком центру Војводине.
Канцеларија за сарадњу са дијаспором основана је пре непуних месец ипо дана, на иницијативу министра Лончара, а према његовим речима, велико је интересовање наших лекара из дијаспоре, који зову, распитују се како, и на који начин могу да се врате.
“Канцеларија за сарадњу са дијаспором МЗ је вид институционалне подршке свима њима, како би им био омогућено повратак и запослење у нашим зд установама. У првој групи лекара повратника је њих шесторо, који су се вратили из Немачке, УАЕ, САД, Норвешке (2) и један који је у Цириху, а који ће добити посао у КЦС”, рекао је министар приликом доделе уговора.
Министарство здравља позива све наше лекаре који размишљају о повратку, да се јаве, путем маила dijaspora@zdravlje.gov.rs или телефона +381648811379 и добиће све неопходне информације и помоћ.
Такође, путем Канцеларије за сарадњу са дијаспором могу контактирати у вези разних иницијатива, предлога, сугестија, размене искустава и примера добре праксе, а све у циљу даљег развоја српског здравства, наводи се у Министарству здравља.
U Beogradu održan humanitarni Novogodišnji bazar uz prisustvo Tamare Vučić
Преузмите андроид апликацију.