Академско културно-уметничко друштво Универзитета у Новом Саду „Соња Маринковић“ основано је 1962. године, чему су претходиле бројне и веома богате активности студената, зачете још 1954. године.
Кроз институцију је до данас прошло више од 40.000 чланова, одржано је неколико хиљада јавних наступа, остварено више од 200 гостовања у разним земљама света, освојено више од 500 високих награда и признања и снимљено више од 350 емисија у домаћим и страним телевизијским кућама. Све то постигнуто је вољом, талентом и љубављу.
„Соња је данас један од најквалитетнијих аматерских колектива у нашој држави“, истиче директорка АКУДУНС-а “Соња Маринковић” Јулијана Константиновић.
„Наше садашње, али и будуће генерације имају велики задатак који су наследили од својих претходника. Сви програми и секције инспирисани су ентузијазмом и неисцрпном енергијом, коју наши чланови имају. Стваралачки потенцијал свако има у себи, а активности је потребно развијати и бодрити јер једино оне воде ка једном духовном препороду и задовољењу уметничких и духовних потреба. „Соња“ је била, јесте и биће својеврсни аниматор културе и носилац културног живота у Новом Саду и целој Србији“, рекла је Јулијана Константиновић за Дневник.
АКУДУНС „Соња Маринковић“ данас има око 800 чланова свих генерација, који учествују у 11 уметничких целина:
Фолклорном ансамблу са четири састава, Оркестру хармоника, Мешовитом хору, Народном и Тамбурашком оркестру, Драмском студију, Фолклорном ансамблу ветерана, Великом народном оркестру, Школи фолклора, Женској групи певача и Мултимедијалној секцији.
Велики народни оркестар и Женску групу певача основао је Добривој Јанковић Добре, уметнички руководилац, који је у АКУДУНС-у „Соња Маринковић“ и данас активан и чија су сећања бројна и живописна.
„Посетили смо град Тампере, у којем нас је сачекала градоначелница и повела нас на брод којим ћемо обићи језера, у оквиру чега је припремљен програм… И у једном тренутку каже она мени: “Једва чекам да упознам госпођу Соњу Маринковић”. Тада сам јој објаснио да је Соња Маринковић име друштва, да је била народни херој, стрељали су је фашисти… Градоначелница се, сирота, смејала самој себи“, испричао је Добривој.
Током протеклих 59 година „Соња“ се у сваком смислу значајно мењала, од броја чланова, преко спектра делатности секција, до места у којима је деловала, али остала је доследна у својој мисији да свима покаже способност и да одговори на захтеве савремене организације у култури.
„Наредна 2022. је година у којој славимо 60 година рада “Соњиних” аматера“, наглашава директорка Јулијана Константиновић.
„То ће бити година када сумирамо резултате у претходном периоду и надамо се да ће се десити неки преокрет и доћи до бољитка, који се, пре свега, односи на решење проблема, попут набавке опреме. Такође, надамо се да ћемо имати један стабилнији стаус и третман секретаријата и министарстава, с обзиром на изузетно значајне уметничке и друштвене резултате. Очекујемо да ћемо у наредном периоду решити и проблем простора јер се и даље налазимо у сутерену Факултета техничких наука, којем смо заиста захвални, али наше програмске активности увелико траже другачије услове. Наши чланови не примају плату за то што раде. Гостовања, наступи и концерти су њихова једина мотивациона снага. Надам се да ће држава у будућности на неки начин препознати наш друштвени значај и новчано подржати програме и пројекте“, закључила је.
Povodom jubileja predstavljena monografija o Karlovačkoj gimnaziji
Преузмите андроид апликацију.