Почетна > Нови Сад

Нови Сад Новосадске приче

Шешир уместо антибиотика (ВИДЕО)

Шеширџијска радња која ручно израђује шешире и капе налази се у самом центру града близу чувеног биоскопа “Јадран” у Поштанској улици 7.

Занат који је присутан дуго и чији продукти поред модног детаља представљају и онај функционални, сезонски незаобилазни, додатак заљубљеника у шешире.

Данас су доступни на сваком кораку, од различитих произвођача, најчешће фабрикованих серија, но уколико желимо прави шешир у који је уткана финоћа израде, удобност за ношење, и квалитетна заштита од временских услова отићи ћемо у стару шеширџијску радњу “Шешири и капе Ковач”.

Фото: PrtSc/Youtube/Vojvodina uživo
Имали смо прилику да поразговарамо са Аном Филиповић, власницом ове старе породичне шеширџијске радње.

Ручно рађени шешири, на дрвеним калупима, од најфинијих материјала, негују породичну традицију уз љубав која је уткана у сваки детаљ. Избор материјала зависи од сезоне, раније су се израђивали за све четри сезоне и били су неизоставни део гардеробера свакога.

Без обзира да ли је елегантан, богато украшен или једноставног кроја, за сваку прилику постоји идеалан шешир. У сваком случају, поседовање шешира је неоспоран знак елеганције и доброг укуса.

Фото: PrtSc/Youtube/Vojvodina uživo
Како одредити величину шешира?

Да бисте одредили величину шешира који вам одговара, потребно је да је да измерите обим главе. Можете користити кројачки метар или неку мекану траку за мерење. Током мерења, будите сигурни да је трака постављена преко 3 кључне тачке:

  • Изнад обрва
  • Изнад ушију, баш тамо где желите да носите шешир
  • Преко крајњег потиљачног дела главе, где ће стајати шешир.

Резултат мерења је обим ваше главе и одговарајућа величина шешира.

На пример, ако је обим главе 58 цм, потребно је наручити шешир тог обима. Ако је измерена вредност негде између, препоручује се следећа већа величина.
Фото: PrtSc/Youtube/Vojvodina uživo

Постоје врло мале разлике између одређених стилова и израза као што су трилби и федора, стилови моде се преплићу и нове ствари непрестано испробавају. Модели су разноврсни, од оних најкласичнијих попут капа какве су носили свима познати Пикиблајндерси (Пеакy Блиндерс-и) у класичном дезену које можемо виђати свакодневно шетајући градом, до дамских са кожним детаљем у беж, камел, сивој и црној боји. Беретке или француске капе које су модног карактера у највећој мери, замишљамо као црвене, но и оне долазе у разноврсним бојама.

У народу се често говори да капа односно, шешир главу чува. Када пронађемо онај одговарајући можемо га повремено освежити и донети на репарацију. Она подразумева пеглање шешира посебном пеглом преко влажне крпе и стављање на дрвени калуп где добија своју првобитну форму и, наравно, буде освежен.

На једном од зидова ове радње приметили смо уоквирену фотографију на којој је Раде Шербеџија, за кога знамо да је велики љубитељ шешира.
Фото: PrtSc/Youtube/Vojvodina uživo

Наш познати глумац искористио је посету Стеријином позорју да сврати и узме нови шешир за своју колекцију.

Pogledajte skulpturu koja će krasiti ulaz u Limanski park (FOTO)

Преузмите андроид апликацију.