Сенегал, Тунис, Мароко, Гана и Камерун на Светском првенству

Шампион Африке поновио исход из финала Афричког Купа Нација и пласирао се на Светско првенство, док је Гана, у једном од великих дербија афричког фудбала, била боља од Нигерије, захваљујући голу у гостима. На Мундијалу и Мароко и Тунис, али и Камерун, који је избацио Алжир у феноменалној завршници.

Сенегал је савладао Египат са 1:0, голом који је у трећем минуту постигао Дија. Како је управо ово резултат којим је Египат славио у првом дуелу, прешло се на продужетке и, напослетку, пенале.

Прва четири пенала су промашена, а неуспешни су били и Кулибали и Салах. Први је до гола стигао Сенегал преко Исмаила Сара.

Гол за тријумф постигао је Садио Мане.

У дуелу Нигерије и Гане, који спада у далеко највећи подсахарски дерби афричког фудбала (са много истиријских преседана који то потврђују), окончан је још једним ремијем.

После 0:0 у Гани, сада је било 1:1, али сходно пропозицији о голу у гостима (истом оном који не постоји више у Европи), Гана иде на Светско првенство.

Томас Парти је довео госте у вођство у десетом минуту, да би Труст Еконг донео изједначење Нигерији 12 минута касније.

Но, то је било све од ове селекције на овом мечу.

Тунис је славио против Малија у првом дуелу са 1:0 и то је, испоставило се, било довољно, пошто је у другом дуелу било 0:0.

На Мундијалу ће поново играти и Мароко, који је, после 1:1 против Демократске Републике Конго, славио са 4:1 у реваншу.

Далеко најузбудљивије било је у дуелу између Алжира и Камеруна.

Домаћи тим је ушао у меч са предношћу од једног гола из првог дуела (0:1), али је Чупо-Мотинг ту предност неутралисао у 22. минуту.

До краја, па ни у највећем делу продужетака није било других голова, па је деловало да ће још један двомеч бити решен извођењем једанаестераца. Међутим, прво је Туба погодио за 1:1 у 118. минуту (и резултат који би на Мундијал одвео Алжир), али у надокнади времена, практично у последњим моментима дуела, Камерун стиже до нове, коначне и толико вредне предности.

Погодак за Камерун, онај који их је одвео на Светско првенство, постигао је Екамби.