Srbija s ponosom može da kaže da dosledno pripada zemljama u kojima rodna ravnopravnost nije samo utopijski teorijski koncept, već dominantna vrednosna činjenica i ostvariv društveni cilj, poručio je danas na skupu u Beogradu ministar spoljnih poslova Nikola Selaković.
On je na konferenciji „OsnaŽene menjamo naše zajednice“, koju je organizovao Poverenik za zaštitu ravnopravnosti, istakao da žene u srpskoj diplomatiji danas imaju suštinsku ulogu.
„Danas je na čelu diplomatsko-konzularnih predstavništava Srbije u inostranstvu 14 ambasadorki, između ostalih u Parizu, Pekingu, Londonu, Briselu, Tokiju, kao i šest generalnih konzulki i sve direktorke kulturno-informativnih centara Srbije u svetu“, poručio je Selaković.
On je naveo da se, međutim, i dalje beleži gotovo tri puta više muškaraca na ambasadorskim funkcijama u inostranstvu, ali naglasio da se stvari sada menjaju.
„U sedištu Ministarstva je veći broj žena nego muškaraca savetnika, što jasno govori da je budućnost srpske diplomatije u ženskom rodu“, rekao je Selaković i dodao da su žene u Ministarstvu najčešće vrednije, odgovornije, disciplinovanije.
Šef srpske diplomatije je podsetio da je prošle godine obeleženo 10 godina od usvajanja Istanbulske konvencije i zajedničkih napora država potpisnica, među kojima je i Srbija, u borbi protiv nasilja nad ženama.
„U Srbiji je stvoren pravni okvir za sprečavanje svih oblika nasilja nad ženama i nasilja u porodici“, naglasio je Selaković.
Ministarka pravde Maja Popović rekla je da je Srbija jedna od prvih država potpisnica Istanbulske konvencije, te posebno istakla da je naša zemlja postigla uspeh u zaštiti žena od nasilja u porodici.
„Srbija je u samom vrhu u procesu normativnih okvira u zaštiti žena“, rekla je Popović i istakla da je odgovor države na nasilje nad ženama nedvosmislen.
Pozvala je medije da proprate sudske postupke od početka do kraja i da ispravno obaveštavaju o njima.
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković poručila je da je unapređenje rodne ravnopravnosti jedno od najvažnijih društvenih tema i dodala da su rodni stereotipi i predrasude i dalje izuzetno jaki.
„I dalje su žene te koje se mnogo češće susreću sa diskriminacijom, najčešće na tržištu rada i u vezi sa materinstvom“, rekla je Janković.
Još sedam dana do kraja konkursa za sponzora Kombank dvorane
Preuzmite android aplikaciju.