Министар за рад и запошљавање у Влади Републике Србије Никола Селаковић истакао је данас у Бору да колективни уговор између компаније Зи Ђин Копер и запослених није важан само за раднике у тој фирми, јер је оним што нуди један од најбољих магнета људима да дођу у Бор и Мајданпек и запосле се у једној тако озбиљној компанији.
Он је навео да је компанија Зи Ђин Копер вратила „малу Србију на мапу светског тржишта“.
„То је управо највећи резултат, јер не само да је Зи Ђин у реду највећих извозника из Србије и компанија која у озбиљном обиму доприноси расту нашег БДП-а, већ доприноси и реномеу наше државе, а за то су заслужни и пословодство и запослени“, казао је министар.
Нагласио је и да се потписивањем овог колективног уговора показује брига о људима, што ће омогућити прогресиван рад компаније и у наредним годинама, а Зи Ђин учнити још пожељнијим послодавцем.
„Када видим колико је тога што у уговору предвиђено, а да није прописано по Закону у раду, јасно ми је да сте и једни и други добро радили свој посао, али најважније је што сте до тога дошли преговором, а то је реч који су многи у свету заборавили“, иатакао је министар.
Селаковић је навео да му је велико задовољство што је својим присуством сведочио потписивању колективног уговора у поменутој компанији у којој није постојао у последњих годину и по дана, као и због тога што су град Бор и Зи Ђин симбол новог економског напретка и уздизања у Републици Србији.
„Подсећам да су представници државног руководства пре 20 година говорили да грађани Бора треба да саде кикирики, да забораве на рудник и производњу бакра, а ми смо дана сведоци шта је све Зи Ђин успео уз озбиљан и одговоран рад Борана, као и житеља других места“, рекао је министар и додао да је радника све више са стране, јер је радне снаге Зи Ђину и Бору потребно све више.
Напоменуо је и да је зато Бор један од градова који се најбрже развијају у Србији, а могуће и да је први у том погледу.
„Свега тога не би било да на првом месту није било поверења и то пре свега између председника Србије и Кине – Александра Вучића и Си Ђинпинга, а њихово лично пријатељство и интезивна сарадања, као и одлични односи између двеју држава довели су до тога да озбиљни инвеститори из Кине у Србији пронађу место за улагање свог капитала, што је у пружило нову шансу граду Бору и некадашњем РТБ-у да се развијају“, навео је Селаковић.
Додао је да су за сваки пројекат потребна најмање три фактора: прописи, финансијско-материјални ресурси и трећи, као најважнији – људи.
„Прва два фактора готово су неупутребљива без трећег, иако смо пре 10, 20 година имали и прописе и људе, али нисмо имали финансијско-материјална средства, а од 2019. године, захваљујући озбиљном челичном пријатељству Кине и Србије и партнерству Бора и Зи Ђина, створени су услови да Бор, као у неким временима којима смо се поносили, поново буде локомотива развоја Србије“, каже он.
Селаковић је изразио задовољство и што је надлежни сектор Министарства за рад и запошљавање дао свој допринос у изради овог колективног уговора.
Преузмите андроид апликацију.