Почетна > Србија
Србија

Селаковић: Држава никад није толико бринула о онима који желе да имају децу

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Никола Селаковић, поручио је да држава никад није показивала толику бригу према онима који желе да стварају нови живот.
Фото: Танјуг/Милош Миливојевић

Селаковић је, на отварању манифестације „Дан борбе против беле куге“ у Смољинцу код Малог Црнића, пожелео свима срећан празник Велику Госпојину, а оне који још могу да стварају породице подсетио је на мере које држава предузима у том погледу.

„Мајка која данас роди прво дете у року од 35 – 40 дана од државе добија 366.000 динара и може неко да каже да то нису велике паре, али Национална служба за запошљавање даје мање новца ономе ко жели да отпочне нови посао“, рекао је министар.

Подсетио је да постоје мере и за друго, треће и четврто дете.

„И те мере први пут нису једнократне, већ се исплаћују у наредних десет година, па мајка која роди четврто дете по последњем нивелисању тих примања, која стално расту како расте просечна зарада, има скоро 210 евра месечно“, навео је Селакавић.

Напоменуо је да је то на почетку примене мера износило150 евра или за 10 година укупно 18.000 евра.

„А када је једна мајка роди и треће и четврто дете у размаку од две године, то ће бити близу 35.000 евра у периоду од 12 година и то може да буде рата за стан или неки добар трактор, ако живите на селу, или новац који ће се уплаћивати у приватни пензиони фонд или чувати за школовање деце“, истакао је министар.

Подсетио је да се највише деце рађало у време предака, „када се није имало материјално, али се живело много богатије духом“.

„Много је узрока и много проблема и решаваћемо ће их један по један, а сада имамо и министарство које се тиме бави“, навео је Селаковић и позвао да се сви који могу да утичу на нешто укључе у лечење друштвене болести зване „бела куга“.

Да би илустровао каква је ситуација данас, он се вратио девет година уназад, у мај 2014. године, када су се догодиле ужасне поплаве које су однеле 33 живота за две недеље.

„Да ли знате да се у Србији 2022. године број становника смањио, не за 33, колико је страдало у те две недеље 2014, не за 66, не за 99, већ је Србија губила 127 људи сваког дана. То вам је један осредњи путнички авион и замислите да се сваког дана тај авион сруши, јер када било где у свету падне авион ми о томе причамо недељу дана. А нама сваког дана падне тај авион и о томе до пре пет година, осим у општини Мало Црниће, није причао нико“, истакао је министар.

„Прошле године нас је било отприлике као што нас је било 1962. године, рачунајући само централну Србију и АП Војводину. Сада нас је исто као онда, само што се сада рађа онолико колико нас је те године умирало, а умире онолико колико се те 1962. рађало“, нагласио је министар.

Истакао је да се у ових 60 година број становника смањио за 61 одсто.

„У економији када је рецесија један одсто, сви су забринути, а до пре пет година нико није озбиљно причао о овом проблему“, рекао је Селаковић.

Подсетио је да су ствари кренуле да се мењају 2018. године, када је држава почела тиме да се бави, резултат чега су поменуте мере.

„Почели смо да их примењујемо, али сви озбиљни људе су нам рекли да је ово утакмица на дуге стазе“, истакао је министар.
Колико је ситуација тешка илустровао је још неким бројевима.

„За три дана у први разред кренуће 520.000 основаца, а пре тачно 10 година у Србији је у основну школу пошло 598.000 – скоро 80.000 више, што значи да је сада 4.000 одељења мање и то је пошаст са којом се сада суочавамо“, каже Селаковић.

Он је додао да се отприлике годишње склопи између 31.000 и 33.000 бракова, а више од 9.500 их се разведе.

„Имамо и тему која се избегава, а то је чедоморство“, рекао је он.

Подсетио је да је Србија је имала ратове, хиперинфлације, санкције…

„Али кад саберете све ратове наш народ је изгубио 2,5 милиона људи, а службени податак из евиденција осамдесетих година прошлог века, када се најбоље живело, јесте да је 1985. године у болницама регистровано 214.605 прекида трудноћа. Само у једној години“, рекао је Селаковић.

Обратио се пре свега онима који заузимају важна места у локалним срединама.

„И зато свако од вас мора да оде у сваку кућу где живе они који желе да имају децу или их већ имају и да им каже колико држава помаже, као и да то не искључује оно што општине дају. Такав разговор ће им показати да неко жели искрено да им помогне“, поручио је министар.

 

U toku je redovna obuka oficira za navođenje borbene avijacije u lovačkoj nameni

Преузмите андроид апликацију.