Министар спољних послова Никола Селаковић данас ће у Њујорку у Уједињеним нацијама имати прилику да говори о акцији на северу ким у којој је Приштина употребила и ватрено оружје, и то на седници Савета безбедности на којој ће бити разматран редовни шестомесечни извештај генералног секретара УН о раду УНМИК-а.
Седница на којој ће шеф УНМИК-а и специјални представник генералног секретара УН Захири Танин преставити извештај, место је на којем ће министар Селаковић пред чланицама СБ УН моћи да говори и о бројим једностраним потезима Приштине, попут онога у среду, када су под лажним изговором да одговарају на кријумчарење, наоружане косовске специјалне снаге користиле шок бомбе и ватрено оружје, при чему је један Србин тешко повређен, а десетак њих лакше.
Шеф српске дипломатије на овој седници, првој која од избијања пандемије није у видео формату, биће у могућности да упозори на унилатерално деловање Приштине као најгори начин решавања несугласица, јер се на тај начин производе проблеми а не решења, а један од таквих приштинских потеза била је и недавна ситуација на административним прелазима.
Управо зато министар је пред полазак у Њујорк, говорећи о важности редовног разматрања питања КиМ у СБ УН и предстојећој седници посвећеној раду УНМИК-а, изразио очекивање да ће последњи догађаји на северу покрајине бити адекватно и објективно представљени у Извештају генералног секретара УН, будући да такви потези Приштине могу довести до тешких последица и дестабилизације.
Селаковић ће данас на Ист риверу поновити да Београд наставља да инсистира на заштити српског становништва на КиМ и очувању мира и стабилности.
Седница ће бити прилика да министар изрази забринутост што је у протеклом периоду повећан број напада усмерених на Србе и њихову имовину, као и на имовину Српске православне цркве, имајући у виду да је од почетка године забележено 106 таквих етнички мотивисаних инцидената.
У светлу свих тих дешавања, министар ће још једном нагласити да је за Србију од кључне важности наставак ангажмана УНМИК-а у несмањеном обиму и са неизмењеним мандатом иако се САД залажу да се мандат мисије приведе крају.
Седница СБ УН прилика је да се још једном каже да Београд конструктивно приступа разговорима и да је посвећен изналажењу компромисних решења и да се нагласи да је од потписивања Бриселског споразума прошло осам година, и да за тачно 3.100 дана није дошло до напретка у спровођењу обавеза које је преузела Приштина, пре свега у вези са оснивањем Заједнице српских општина.
Претходна седница СБ УН на којој се у априлу разматрао извештај о раду УНМИК-а и стање на Косову остала је упамћена јер је убрзо по почетку прекинута, зато што су приликом говора министарке спољних послова Донике Гервале били видљиви симболи Косова, због чега је реаговао представник Русије тражећи да се застава уклони.
Преузмите андроид апликацију.