Шефови дипломатија чланица Групе седам показали су данас јединствен став о рату између Израела и Хамаса после интензивних састанака у Токију, у осуди палестинских милитаната и са подршком праву Израела на самоодбрану, преноси АП.
Група седам (Г7) богатих држава, коју чине Британија, Канада, Француска, Немачка, Италија, Јапан и САД, као и ЕУ, позвали су данас и на „хуманитарне паузе“ у сукобу, како би се убрзала помоћ угроженим цивилима у Појасу Газе.
У саопштењу након дводневних преговора, чланице Г7 су се потрудиле да избалансирају недвосмислене критике Хамасових напада на Израел са „потребом хитне акције“ како би се помогло цивилима у опкољеној палестинској енклави, наводи АП.
„Све стране морају дозволити несметану хуманитарну помоћ за цивиле, укључујући храну, воду, медицинску негу, гориво и склониште, као и приступ хуманитарним радницима“, наводи се у заједничком саопштењу
У документу се додаје да Г7 „подржава хуманитарне паузе и коридоре како би се омогућила хитно потребна помоћ, кретање цивила и ослобађање талаца“.
Док су се шефови дипломатија састајали у центру Токија, агенција УН је саопштила да хиљаде Палестинаца у Гази пешице одлази на југ, носећи само са оно што могу да понесу, након што су на северу енклаве остали без хране и воде.
Израел је саопштио да његове трупе током борбе против Хамасових милитаната продиру дубоко унутар града Газе, који је пре рата био дом за око 650.000 људи и где, по тврдњма израелске војске, Хамас има централну команду и огроман лавиринт тунела.
Сукоб у Гази, који је уследио након Хамасовог напада 7. октобра на Израел, у којем су милитанти убили више од 1.400 људи, углавном цивила, и заробили 242 таоца, био је на врху дневног реда састанка у Токију.
Министри Г7 су се бавили и низом других криза, укључујући рат у Украјини, нуклеарне и ракетне програме Северне Кореје и растуће тензије Кине и њених суседа у територијалним споровима .
„Наша чврста посвећеност подршци украјинској борби за њену независност, суверенитет и територијални интегритет никада неће бити поколебана“, наводи се у саопштењу Г7.
У њему се такође осуђује „неодговорна нуклеарна реторика Русије“ и тражи од Москве „да прекине своју агресију“.
Министри су саопштили да су „и даље озбиљно забринути због ситуације у Источном и Јужном кинеском мору, снажно се противећи било каквим једностраним покушајима да се силом или принудом промени статус кво“.
Шефови дипломатија Г7 у завршној изјави након састанка су „снажно осудили поновљена севернокорејска лансирања балистичких пројектила, као и трансфер оружја из Северне Кореје у Русију, што директно крши релевантне резолуције Савета безбедности УН“, наводи АП.
Turski parlament bojkotuje proizvode kompanija koje podržavaju Izrael
Преузмите андроид апликацију.