Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Седам начина да помогнете школарцима да развију одговоран однос према новцу

Куповина свезака, ранчева и нових патика пред повратак у школске клупе доноси много узбуђења, али и финансијских изазова за породице школараца. Зато је почетак школске године идеална прилика да са децом поразговарате и обновите важне лекције из финансијске писмености које ће им бити потребне кроз цео живот.
Фото: Unsplash/Annie Spratt

Новац не би требало да буде табу тема у породици. Стручњаци препоручују да се о њему отворено разговара кроз свакодневне ситуације како би ваши малишани израсли у особе које „умеју с парама“.

Ево седам савета како да помогнете детету да развије одговоран однос према новцу:

Пошаљите их у куповину

За почетак, самостална куповина ужине је одлична прилика да се ваше дете упозна са новчаницама које се користе, боље разуме вредност новца и појам кућног буџета. Касније може да обавља мање куповине намирница за породицу.

Тако ће развијати свест о томе да је новац којим располажемо ограничен и да морамо да водимо рачуна о томе како га распоређујемо да бисмо подмирили све потребе.

Џепарац значи самосталност

Када има новац којим може да располаже по сопственом нахођењу, дете учи да доноси одлуке о трошењу, развија одговорност према новцу и увиђа његову вредност. Износ одредите према могућностима, али је важно да буде редован, јер дете тако учи да планира лични буџет.

Џепарац не би требало да троши на основне потребе, као што су редовни оброци или одећа, осим ако пожели да купи нешто посебно скупо. У том случају део трошкова би требало само да сноси, јер се на тај начин учи одговорности.

Помозите им да стекну навику штедње

Штедња је увек добра одлука јер нам омогућава извеснију будућност. Важно је да у породици негујете културу штедње и да је не посматрате као одрицање, већ као корисну навику која омогућава испуњење већих или мањих будућих циљева.

Подстакните дете да само постави свој штедни циљ, чувајући новац за играчку коју жели тако што ће скупљати део џепарца или новчане поклоне од родбине. Исто тако, објасните да не треба штедети само ради поседовања новца, а одрицати се задовољстава, јер новац није сам себи сврха.

И кроз игрице се учи

Деца уз екране могу да науче корисне ствари уколико их правилно користе. Постоје игрице за мобилне платформе намењене основцима нижих разреда како би на забаван и пријемчив начин изградили одговоран однос према новцу и потрошњи.

Савлађујући изазове с којима се кроз ову игру сусрећу и трошећи виртуелни новац који добију од змаја, деца усвајају важне финансијске појмове и вештине као што су штедња, управљање личним финансијама, камата, буџет, однос цене и вредности и многе друге.

Дајте им добар пример

Уколико се и сами понашате финансијски одговорно, деца ће лакше усвојити добре навике. Куповина школског прибора и нове одеће је добра прилика да покажете да то није импулсиван поступак, већ резултат рационалне одлуке. Унапред направите план шта тражите, које продавнице обилазите и колико ћете новца максимално потрошити за неку ствар.

У корак са финансијским иновацијама

Како бисте дете упознали са финансијским и дигиталним иновацијама, објасните им како функционише плаћање картицама и како се купује путем интернета.

За почетак је важно да знају да је у основи модерних начина куповине реалан новац којим треба одговорно да поступају.

Можете поручити књигу или играчку онлине, показати како се плаћање робе уз помоћ картице врши електронским путем. То ће бити прилика и да им укажете на потенцијалне ризике, пре свега могућу злоупотребу личних података или бројева с картице.

Помозите им да осете сласт зарађеног новца

Не би требало да плаћате детету за обављање редовних кућних обавеза, али дозволите му да заради на неким ванредним пословима, на пример помагањем у прању аутомобила.

Подстакните предузетнички дух тако што ћете му помоћи да осмисли посао који одговара његовом узрасту и који ће му омогућити да осети сласт и труд уложен у зарађивање. Може да продаје испред зграде своје старе играчке или нешто што само направи, а може и да их уз вашу помоћ огласи за продају преко интернета.

Pet stvari koje žene sa razvijenim samopoštovanjem ne bi uradile: Ojačajte samopouzdanje

Преузмите андроид апликацију.