Почетна > Бизнис
Бизнис

Сбербанка ускоро продаје удео у Агрокору

Оно што се дуго нагађало изгледа да је све извесније – руска Сбербанка могла би ускоро да изађе из „Фортенове”, правног следбеника „Агрокора” Ивице Тодорића и једне од најмоћнијих компанија на овим просторима у сектору трговине и производње хране.
Фото: PrtSc/Al Jazeera Balkans/YouTube

Како је недавно објавио „Јутарњи лист”, ова продаја практично је на прагу, а руска државна банка у „Фортенови” поседује 40 одсто удела стеченог кроз кредитирање. Ово је за тај лист практично потврђено и из „Фортенове”, односно да је „анализа могуће продаје у току”, али без откривања детаља.

Сбербанка је и раније најављивала да нема дугорочне амбиције да се задржи у овом послу. Продаја „Фрикома” из Србије, „Леда” из Хрватске и „Леда Читлук” из БиХ „Номад фудсу” (за 615 милиона евра), која је окончана крајем прошле године, сада се може тумачити увертиром за остварење тих намера.

Хрватски медији наводе да су криза у Украјини и санкције руским банкама које је увела Европска унија убрзале ову одлуку. Ово звучи могуће јер је пре само три месеца „Фортенова” најавила да ће у наредном периоду инвестирати 130 милиона евра у Хрватској и региону, а појединачно највише у Србији, готово 30 милиона евра у отварање нових погона у зрењанинском „Дијаманту”.

По свему судећи, сада се тражи „адекватан купац”, а компаније које послују у Србији и које би могле да добију новог већинског власника јесу „Идеја” и фабрика воде „Мивела” из Трстеника.

У медијима се спекулише да је за овај део колача на тржишту региона озбиљно заинтересован мађарски инвестициони фонд „Индотек група”, у већинском власништву једног од најбогатијих Мађара Данијела Јелинека. Фонд, са седиштем у Будимпешти, управља капиталом од три милијарде евра, а удео у групацији имају мађарски и амерички инвеститори са озбиљним пословима у некретнинама, али и логистици и транспорту. Имају и своје канцеларије у Шпанији, Италији, Румунији, Пољској, Грчкој и Хрватској.

„Јутарњи” наводи како би откупом удела Сбербанке тај фонд постао појединачно највећи деоничар, али би им за доношење кључних одлука била потребна сагласност и преостала два велика власника удела – хрватске „Ена групе”, али и руске ВТБ банке, у чијим је рукама седам одсто удела, премда је тренутно под санкцијама.

Crnogorski mlekari od danas obustavljaju isporuku mleka

Преузмите андроид апликацију.