Како сазнајемо прекомерно излагање сунчевим зрацима, може да доведе до појаве великог броја обољења.
Лето је период године које повезујемо са сунчањем, уживањем и одмарањем. Међутим, чак и овакве ствари могу бити изазовне за нашу кожу због могућности појаве иритација, алергија и трајних флека на кожи.
Више о овој теми, разговарали смо са др Срном Божић, специјализантом дерматовенерологије.
Сунце је изузетно важна ствар за нашу егзистенцију, међутим, прекомерно излагање сунчевим зрацима може да доведе до појаве великог броја обољења, и на крају, карцинома коже.
Због тога је најважније адекватно се понашати у летњем период како би се овакве ствари свеле на минимум.
Ово је неколико корисних савета:
Избегавати сунчање: Ово се пре свега односи на избегавање излагања природним сунчевим зрацима у периоду од 10.00 до 17.00 часова када је УВ зрачење најинтензивније.
Излагање вештачким УВ зрацима попут соларијума се не препоручује јер кумулативним дејством се повећава инциденца настанка меланома коже.
Користити СПФ : наношења крема са заштитним фактором се препоручује на деловима тела и лица који су изложени сунчевим зрацима, пола сата пре изласка на сунце и понављати наношење на свака 2х, поготово уколико се купамо или знојимо.
Не заборавити делове тела као што су уши, задњи део врата, линију косе и део поглавине, који се често запоставе код наношења ових крема и лосиона.
Заштитна одећа: као добар савезник у заштити коже од УВ зрака се показала одећа са дугачким рукавима, заједно са ношењем шешира широког обода и наочара.
У појединим продавницама могуће је купити посебно дизајнирану одећу која садржи УВ заштиту и тиме онемогућава продор штетних зрака до коже.
Јачати имунитет: знамо да сва обољења, укључујући она на кожи настају у ситуацијама када је имунитет компромитован.
Кожа је наш највећи орган који садржи сопствени имунитет.
Због тога је јако важно да га одржавамо јаким како спољашњом заштитом путем крема и третмана, тако и унутрашњим путем, правилном исхраном која је богата минералима, витаминима и антиоксидансима.
Уколико се придржавамо ових смерница можемо успешно да се изборимо са сунчевим зрачењем, међутим, на који начин поступити уколико се деси да нам се кожа изиритира након сунчања или уколико нам се створе опекотине.
Понашамо се на следећи начин:
Склонимо се од сунца. Расхладимо се хладном водом или ставимо хладне облоге на изиритирани део коже.
Потребно је хидрирати организам узумањем веће количине течностиуз појачану хидратацију коже кремама или лосионима.
Уколико нам се створила опекотина а са њом и плик не треба да га “бушимо” или “цедимо”. Избегавамо иритативну козметику и препарате неколико дана до потпуног санирања коже.
Постоје козметички третмани и естетске процедуре које се не препоручују током лета, а то су агресивни хемијски пилинзи, ласерски третмани и употреба козметике која може да допринесе стварању других проблематика на кожи као што су хиперпигментације и мелазме.
Кожа је орган који је од виталног значаја за наш организам и представља изузетну заштиту од различитих утицаја спољашње средине. Према њој морамо бити нежни, а пре свега, морамо се понашати одговорно јер кожа памти!
Преузмите андроид апликацију.