Почетна > Србија
Србија

Савет Европе оптужује српску полицију за злостављање притворених лица

Комитет за спречавање злостављања Савета Европе у свом извештају за 2021. годину наводи да је злостављање од стране полиције у Србији и даље велики проблем, али и примећује известан напредак у затворском систему. Извештај поздравља мере које су предузеле српске власти у погледу смањења пренатрпаности затвора и побољшања материјалних услова у затворима, али и наглашава да злостављање притворених лица од стране полиције и даље представља озбиљан проблем и препоручује предузимање одлучнијих мера за сузбијање оваквог поступања, преноси Танјуг.
Фото: Unsplash/Carles_Rabada

Делегација Комитета за спречавање злостављања каже да је примила значајан број веродостојних навода о мучењу и осталим облицима злостављања притворених лица од стране полицијских службеника укључујући и „шамарање, ударање ногом и примену електро-шокова”.

Комитет препоручује да власти Србије усвоје низ мера за сузбијање оваквог поступања, укључујући приступ вођењу истражних разговора са осумњиченима за кривична дела, као и обавезно аудио и видео снимање свих интервјуа које обављају полицијски службеници.

Извештај констатује и да истраге које се баве надзором над радом полиције нису довољно ефикасне, а казне за почионице злостављња благе. Када су у питању затвори у Србији, у Савету Европе поздрављају мере које су предузеле српске власти у погледу смањења пренатрпаности затвора и побољшања материјалних услова у затворима, посебно у смислу самих објеката, али додају и критику стања у одређеним јединицама Окружног затвора у Београду и КПЗ у Пожаревцу.

Комитет позива затворско особље на стриктно придржавање правила и наглашва да су насиље међу затвореницима и застрашивања и даље широко распрострањени.

Када је реч о Специјалној затворској болници у Београду, Комитет Савета Европе примио је пријаве о наводној прекомерној употреби силе у смислу употребе средстава за механичко спутавање пацијената.

Истовремено, наводи се да је већина пацијенета психијатријских уставнова „Др Лаза Лазаревић” и „Др Славољуб Бакаловић” позитивно говорила и о особљу и условима боравка.

Констатује се и да је позитиван однос између запослених и корисника услуга установа социјалне заштите и препоручује да се корисницима услуга понуди више индивидуализованих програма рехабилитације и активности.

У Стразбуру наводе да очекују да им након овог извештаја власти Републике Србије пруже информације о мерама које су предузете како би се спречило злостављање притворених лица од стране полиције, побољшали услови у затворима и установама социјалне заштите.

Počela isplata subvencija 8.000 dinara po hektaru

 

Преузмите андроид апликацију.