Савет Европске уније и Европски парламент усвојили су данас привремени споразум о постепеном увођењу Система уласка и изласка (ЕЕС), односно новог дигиталног система за управљање границама.

”Захваљујући овом споразуму, државе чланице ће моћи да примене нови систем управљања границама за регистрацију уласка и изласка у Шенгенски простор држављана земаља ван ЕУ. Ово је добра вест и подржаће наше напоре да наше границе буду безбедне”, рекао је пољски министар унутрашњих послова Томаш Сјемоњак, а саопштено је на сајту Савета ЕУ.
Споразум који је данас постигнут је привремен, и Савет ЕУ и Европски парламент мораће да га потврде, пре него што га обе институције званично усвоје.
ЕЕС систем је ИТ систем који ће дигитално бележити уласке и изласке, податке из пасоша, отиске прстију и фотографије лица држављана земаља које нису чланице ЕУ, а путују ради краћег боравка у неку од 29 европских земаља.
Овај систем, који ће заменити тренутни систем ручног печатирања пасоша, односиће се и на грађане Србије када прелазе границе ЕУ.
Како се наводи на сајту Савета ЕУ, у оквиру фазне имплементације, државе чланице ће постепено примењивати ЕЕС систем и радити ка томе да се након првих месец дана примене обави регистрација најмање 10 одсто граничних прелаза.
У првих 60 дана државе чланице могу да користе ЕЕС систем без биометријских функционалности, а након три месеца требало би да га користе и са биометријским функцијама на најмање половини својих граничних прелаза.
До краја овог прелазног периода, државе чланице ће такође наставити да ручно печатирају путне исправе.
Уредба о увођењу система ЕЕС не одређује датум за почетак постепеног увођења система, јер то захтева посебну одлуку Европске комисије.
Ко-законодавци су се сложили да током постепеног почетка рада ЕЕС-а, државе чланице могу потпуно или делимично обуставити рад ЕЕС-а на одређеним граничним прелазима у изузетним околностима, а као пример се наводи интезитет саобраћаја који евентуално доводи до веома дугог чекања на граничним прелазима.
Министри унутрашњих послова ЕУ у марту су одобрили и ревидирану мапу пута за увођење такозване архитектуре интероперабилности, међусобно повезаног система ИТ алата који се користе за управљање границом и спровођење закона.
Према мапи пута, коју је усвојио управни одбор агенције еу-ЛИСА, која је задужена за изградњу ИТ инфраструктуре, постепена примена ЕЕС система почеће у октобру 2025. године, док ће Европски систем путних информација и ауторизације (ЕТИАС) бити покренут у последњем кварталу 2026. године.
Систем ЕТИАС, који ће се такође примењивати на грађане Србије, захтеваће од путника да добију путну дозволу за ЕУ, што ће коштати седам евра.
Систем ЕЕС примењиваће Аустрија, Белгија, Бугарска, Хрватска, Чешка, Данска, Естонија, Финска, Француска, Немачка, Грчка, Мађарска, Исланд, Италија, Летонија, Лихтенштајн, Литванија, Луксембург, Малта, Холандија, Норвешка, Пољска, Португал, Румунија, Словачка, Словенија, Шпанија, Шведска и Швајцарска, док ће се на Кипру и у Ирској пасоши и даље ручно печатирати.
Одобрење за путовање преко система ЕТИАС тражиће све земље које ће примењивати и ЕЕС систем, али и Кипар.
Француски Државни савет укинуо одлуку о забрани рекреативних активности у затворима
Преузмите андроид апликацију.