Земље чланице групе Г7 су се на дводневном састанку у јапанском граду Сапору обавезале да ће до 2030. године заједнички повећати капацитете ветрогенератора на мору за 150 гигавата, док ће соларни капацитети у истом периоду бити увећани на више од 1 теравата.
Г7 није прихватила предлог Канаде и других земаља чланица да коришћење угља као енергента буде напуштено до 2030. године, оцењујући да би тај сектор могао да помогне у случају могуће несташице енергије, преноси Ројтерс.
Канадски министар за природне ресурсе Џонатан Вилкинсон је рекао да су Отава, Лондон и још неке чланице биле спремне за напуштање угља до 2030. године али да друге земље Г7 још траже начин како да постигну циљ у првобитно предвиђеном року.
„Важно је да се усред енергетске кризе без преседана предузму мере које реагују на изазов климатских промена и истовремено промовишу енергетску безбедност“, рекао је министар индустрије Јапана Јасутоши Нишимура.
Он је додао да су земље Г7 прихватиле да постоје различити путеви ка достизању жељене карбонске неутралности, али да ова неутралност и даље представља заједнички циљ Г7 за 2050. годину.
Јапан скоро сасвим зависи од увоза енергената и жели да задржи течни природни гас (ЛНГ) као прелазни енергент још најмање 10 до 15 година, наводи британска агенција.
Чланице групе Г7 су се усагласиле да инвестиције у нафтни сектор „могу да буду адекватне“ због могућих несташица енергената на тржишту услед украјинске кризе, ако су те инвестиције у складу са климатским циљевима.
Као крајњи рок за елиминисање додатног загађења пластиком је одређена 2040. година.
Belgijski lobista tužio Ursulu fon der Lajen zbog pregovora sa Fajzerom
Преузмите андроид апликацију.